BEOGRAD, 31. avgust – Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da Srbi, samo kada su jedinstveni kao narod, kao država, kao crkva i kada su sabrani – imaju snagu neophodnu da izdrže sve izazove sa kojima se Srbija danas suočava.
„Politika koja je definisana su jedinstvo i snaga Srbije. Jedinstvo je naša nasušna potreba. Nasušno nam je potrebno da se izlečimo od maligniteta bipolarnih podela, različitih načina da se razdovojimo“, rekao je Vučević otvarajući dvodnevni skup „Jedinstvo i snaga – Srbija“ koja je okupila više od 250 učesnisnika iz dijaspore i zemalja regiona.
Vučević je ukazao postoje oni koji imaju potrebu da traže razlike umesto da rade zajedno, a to su, kaže, oni koji ne žele dobro srpskom narodu.
„Treba raditi na srpskom jedinstvu. Kada smo jedinstveni kao narod, kao država, kao crkva, kada smo sabrani, iz tog jedinstva imamo snagu, koja nam je potrebna da izdržimo sve izazove sa kojima se suočavamo. Ne snagu da bismo se junačili, već da opstanemo kao narod“, naglasio je premijer.
Napomenuo je da vremena nisu optimistička, pa je snaga još potrebnija da bi se preživela.
„Kada znamo sa čim se danas suočavamo, kakvi su pritisci na našu državu, pre svega na narod na KiM, kada zabrane naše pismo i jezik.Kada znamo da smo mi, koji smo proterani sa naših ognjišta optuženi za zločine i genocid, onda razumete da je potrebna snaga da bismo sačuvali državu. A, to ne možemo ako nismo jedinstveni“, ponovio je Vučević.
Jedinstvo i snaga, kaže, vode do ključne reči – Srbija, otadžbina, zajednička kuća.
„Otuda je i najprirodnije da ovakvo sabranje bude u otadžbini, a Dom Narodne skupštine je prava kuća za sabranje“, dodao je premijer.
Poručio je Srbima iz dijaspore da nije najvažnije da investiraju, već sa čuvaju ono što jesu i što ih određuje, jer, kako je dodao, kao da se neka nevidljiva ruka se trudi da nas razjedini, da nemamo kolektivni duh i svest.
„Pitanje identiteta, kulture, jezika, vere, svega što nas čini kao narod je važno. Visina plate je bitna, stvaramo uslove da živimo bolje. Ali, ako nemate jezik, pismo, osećaj da pripadate nekom narodu nemate prave vrednosti“, rekao je Vučević.
Poručio je da je potrebno da se sačuva ono što Srbi jesu, ne ugrožavajući bilo koga.
„Samo da nam dozvole da budemo to što jesmo gde god da živimo. Ali, ako mi to ne želimo, ako smatramo to banalnom stvari, nema nam spasa, ne može niko da nam pomogne. Onda će biti ti skupovi pojedinaca koji traju kao leptiri. Gde god živeli i šta god radili, ne zaboravite kako je naš veliki Šantić opevao i pobedio sve granice, barijere i birokratiju, jer je pisao – svugde gde je srpska duša, tu je otadzbina moja. Gde god živeli Srbi – bili i Srbiju slavili“, poručio je Vučević.
Domaćin ove manifestacije, ministar bez portfelja zadužen za dijasporu Đorđe Miličević ocenio je da ovaj skup simbolizuje zajednički cilj izgradnje nezavisne i razvijene Srbije.
„Naša zajednica je snažna samo ako smo jedinstveni. Nastavljamo polituku okupljanja glasova sa Sabora dijaspore. Želilmo da čujemo i kako možemo da pomognemo našoj dijaspori, ali i kako ona može da učestvuje u razvoju Srbije. Jasna je opredeljenost i odlučnost državnog vrha da zajednički radimo na jačanju razvoja naše matice i dijaspore. Zajedno možemo da izgradimo bolju Srbiju i verujem da je njena budućnost svetla ukoliko budemo radili zajedno“, poručio je Miličević.
Potpredsednik vlade Aleksandar Vulin poručio je da su dužnost, čast i sloboda tri ključne reči za Srbe, a da to znači i poštovanje Kosovskog zaveta.
„Od vas tražimo da svedočite istinu. Ništa više i veće ne možete da nam date. Srbin znači govoriti istinu, ispovedati Kosovski zavet i verovati u tri čvrste reči: dužnost, čast i sloboda. Te tri reči vas i vašu decu razliku od onih sa kojima živite“, istakao je Vulin.
On je kazao da „srpski svet nije samo puko zbrajanje teritorija gde žive Srbi“.
„Srpski svet nije samo puko zbrajanje teritorija gde žive Srbi, već skup vrednosti koji vas čine. Od vas ne tražim da ulažete u svoju zemlju, od vas tražim da budete Srbi i ništa više tamo gde trajete i gde živite“, kazao je Vulin.
Upitao da li se u lekcijama o Prvom svetskom ratu osećaju kao pobednici ili poraženi,
„Da li se naljutie zato što smo dopustili da se zaboravi šta su Srbi uradili za čovečanstvo i civilizaciju“, naglasio je Vulin.
Pozdravljajući učesnike episkop novobrdski SPC Ilarion ocenio je da je reč o blagoslovenom sobranju koje nosi i osnovnu hrišćansku poruku.
„U prirodi crkve je da bude rasejana, ali i da bude ujedinjena, na isti način se može govoriti i za našu dijasporu. Crkva može da pomogne u organizaciji naših ljudi u rasejanju, kao što i nama državna administracija dosta pomaže. Kada je svako u svom mestu i trudi se da radi svoj posao, onda svi živimo u valjanoj simfoniji. Neka naša zemlja, ali i kulturni srpski prostor odišu unutrašnjom simfonijom i smislom koja dolazi iz temeljnih vrednosti od kojih je satkan naš narod“, poručio je vladika Ilarion
On je dodao da bi srpska dijaspora trebalo da nađe podsticaj u susretu „sa drugima i dručajima“.
„To bi trebalo da svima nama bude posticaj da širimo horizonte. Da širimo svoje srce i da u njemu bude što više mesta i za one koji su nam različiti. To izvire iz našeg bića, iz temelja učenja Svetog Save koji je u pravom smislu tu poruku sejao po svetu“, rekao je vladika Ilarion.
Izvor i foto: Kosovo Online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.