Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

MINISTARSTVO KULTURE: NAPADI NA SRPSKO DUHOVNO I KULTURNO NASLEĐE NA KOSOVU SVE UČESTALIJI

02/22/2026 12:10 superadminpuls

BEOGRAD, 22. februar – Ministarstvo kulture najoštrije osuđuje novi vandalski čin i napad na verski objekat Srpske pravoslavne crkve, obijanje i pljačku Crkve Svete Velikomučenice Nedelje u Gornjoj Gušterici kod Priština.

U saopštenju se navodi da posebno zabrinjava činjenica da je ovo već drugi napad na svetinje Srpske pravoslavne crkve u svega dva dana, nakon što je na sličan način obijena i Crkva Svetog Dimitrija u Dobrotinu.

“Ovaj niz incidenata jasno pokazuje da su napadi na srpsko duhovno i kulturno nasleđe na prostoru Kosovo i Metohija sve učestaliji i da se odvijaju u atmosferi potpune nesigurnosti i zastrašivanja. Nasilje nad Srbima, uništavanje imovine Srpske pravoslavne crkve i sve češće skrnavljenje srpskih grobalja posledica su klime ekstremizma, nasilja i dugotrajne antisrpske politike u Prištini, ali i prakse da učinioci ovakvih dela ostaju bez kazne, što dodatno podstiče nove napade”, ističe se u saopštenju.

Ministarstvo kulture još jednom poziva na hitnu i nedvosmislenu reakciju, pronalaženje i najstrože sankcionisanje odgovornih, kao i uspostavljanje efikasne zaštite srpskih svetinja i kulturnih dobara, imajući u vidu da je samo za poslednjih godinu dana zabeleženo 26 napada čije su mete bili srpski vernici, groblja i objekti Srpske pravoslavne crkve, a da ovakvi napadi nikad nisu rešeni.

“Republika Srbija ostaje čvrsto opredeljena da nastavi da štiti svoje duhovno, kulturno i istorijsko nasleđe, kao i osnovna prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji”, zaključuje se u saopštenju.

Izvor i foto:  Ministarstvo kulture

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.