SEVERNA MITROVICA, 1.avgust – Pola godine je prošlo od kada je Centralna banka Kosova ukinula platni promet u dinarima, a u Severnoj Mitrovici, kako navode građani, situacija je sve gora. Svakodnevni život je otežan, najviše ispaštaju stari i bolesni ljudi, koji po svoja primanja moraju da putuju do prve ekspoziture u Centralnoj Srbiji.
„Idemo u Rašku, kupujemo i tako se snabdevamo. Otežalo nam je život, kako nije. Ja treba da idem bolesna, a hitna mi je dolazila. Kako nije teško… preteško je“, kazala je jedna starija građanka za Kosovo onlajn.
Sa njom se slaže i njen sugrađanin, koji dodaje da je „dinar stao na mrtvu tačku“.
„Teško ide, oni planiraju od septembra da napadaju prodavnice, a možda i ljude, u džepovima kad vide da ima dinara, menjačnice. Ništa se za šest meseci se nije promenilo, ništa na bolje, samo na gore. Teško se podnosi, za mene i moju porodicu se nije promenilo. Dinar stao na mrtvu tačko. Niko ne pominje razgovore direktora za KiM, čekamo dokle će da stigne“, rekao je on.
Pored zabrane dinara, građane tišti i nestašica pojedinih proizvoda, koji zbog zabrane srpske robe na Kosovo, ne stižu godinu dana.
„Teško je, jer moramo da idemo u Rašku da bi podigli novac. Nema hrane, nije dobro. Čekamo da se ovo pitanje reši“, kazao nam je prolaznik.
Još jedan stanovnik Severne Mitrovice je trenutnu situaciju ocenio kao jako lošu i dodao da najviše ispaštaju penzioneri.
„Dosta toga se promenilo, situacija je jako loša, platni promet je ukinut. Za dinar je jako teško. Stari ljudi su ugroženi, prvenstveno oni koji moraju da idu za Rašku ili Brnjak, da podignu taj novac. Ko im podiže novac ja ne znam. Ništa pozitivno ne mogu da vam kažem“, poručuje on.
Izvor i foto: Kosovo online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.