Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

RADIĆ: DOLAZAK ITALIJANA ZA KOMANDANTA KFORA DOBRA VEST ZA SRBE

10/05/2024 13:26 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 5. oktobar – Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenjuje da bez obzira što ne treba očekivati promene u prioritetima, postavljenje generala Enrika Barduanija za novog komandanta Kfora za Srbe na Kosovu je dobra vest zato što Italijani tradicionalno pokazuju visok stepen odgovornosti i to su demonstrirali u više kriznih situacija u prošlosti.
„Za Srbe je dobra vest dolazak Italijana jer oni su tradicionalno pokazali visok nivo odgovornosti. Bilo je to uspona i padova, ali je konstanta u italijanskom postupanju svest o tome šta je zadatak Kfora. Pokazalo se u nizu incidentnih situacija da su oni pokušali da što bolje moguće obave svoj posao i zaštite i civile i neke od ključnih simbola srpskog istorijskog prisustva na Kosovu“, kaže Radić.

Podseća da se zaštita manastira Gračanica ni malo slučajno ne vezuje upravo sa prisustvo italijanskog kontigenta Kfora.

Komentarišući jednogodišnji mandat dosadašnjeg komandanta Kfora Ozkana Ulutaša, Radić navodi da je on izvršavao zadatke u skladu sa mandatom ove Misije.

„Ne primećuje se odstupanje ili suštinska razlika iako je bilo bojazni zbog posebnog uticaja Turske na Kosovo u političkom smislu, a zatim i direktne podrške Kosovskim snagama bezbednosti, naoružavanja te formacije, velikih donacija u vojnoj opremi: od automatskih pušaka i minobacača, pa do bespilotnih letilica ’bajraktar’. Manje-više, sve što je sofisticirano u KBS dolazi iz Turske. Ali turski general uklopljen u mehanizam Nato misije je radio ono što se od njega očekuje, izvršavao je redovne zadatke“, smatra Radić.

Dodaje da se istovetno očekuje i od njegovog naslednika.

„Kfor ne želi promene. To je zapravo suština misije. Stabilno i predvidljivo stanje na Kosovu. Ako pitate Kfor svaki dan treba da bude isti. I mislim da se zapravo potvrđuje kontinuitet. Italija je tradicionalno imala veliki interes i za stanje na prostoru bivše Jugoslavije. Ima to svoje istorijske korene koji su jako duboki. Zatim oni su i najbliži ovom regionu i uvek su bili prisutni“, ističe Radić.

Nije iznenađenje što komandu Kfora preuzima italijanski general i podseća da je od dosadašnjih 27 komandanata na jednogodišnjem mandatu, njih 13 bilo iz Italije.

„Ovo je 14. Italijan na dužnosti komandanta Kfora. Pritom u poslednjih 11 godina zapravo su uvek bili Italijani osim dva izuzetka, generala Kaljarija iz Mađorske koji je imao mandat 2021. i 2022. i turskog generala 2023. i 2024. godine. Italijani, da bi potvrdili prisustvo i da bi ojačali snagu svog komandanta na poziciji u Filmskom gradu u Prištini, povećali su broj učesnika Misije tako da su sada bezmalo trećina čitavog sastava Kfora Italijani sa 1.322 pripadnika njihove vojske po aktuelnim zvaničnim podacima Združene komande Natoa u Napulju koja je nadležna za vođenje operacije Kfora“, precizira Radić.

Upozorava da druge zemlje koje učestvuju u misiji Kfora do sada nisu pokazale istovetan interes ciljevima ove misije, a da je suštinski interes velikih sila stabilnost i politička predvidljivost Balkana.

„Italija ima interes, ima odgovornost i to je zapravo glavna pretpostavka. Druge sile su na taj način pokazale nešto što nije možda politički korektno, da nemaju isti nivo interesa za Kfor. U osnovi velike sile žele stabilnost Balkana, političku predvidljivost, žele da se izbegnu incidenti, naročito od 24. februara 2022. godine. Od kada je počeo rat na istoku, svi resursi pažnje su usmereni tamo. Zatim Gaza i sada Liban diversifikuju interes koji moraju da pokažu velike sile i naravno da je u tom kontekstu Balkan, Kosovo i Metohija, bitno da ostane stabilan utoliko da ne traži dodate resuse, da se učini predvidljivim“, smatra Radić.

Naglašava da su pojačane tenzije na Balkanu proizvele strategiju Nato koja se opisuje kao „pokazivanja zastave“ – nameru da prikažu svoje prisustvo kako na Kosovu tako i u BiH.

„Tenzije na Balkanu su dovele do jačanja interesa za situaciju i mislim da su reakcije Nato, koje se vide kroz direktne aktivnosti Kfora i Eufora u BiH, povećanje pokazivanja zastave. Organizovane su vežbe u nekoliko prethodnih nedelja snaga za reakcije jer Kfor je rezerva za Eufor, Eufor za Kfor. Jedni i drugi su razmenili jedinice, pokazali su vodnu tehniku na ulicama i na Kosovu i u BiH jer je cilj da se poruči da Nato gleda situaciju i da će delovati preventivno ako primete da ima indicija koje ukazuju na pogrošanje“, zaključuje Radić.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.