Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

IZAZOVNA GODINA ZA PČELARE U LEPOSAVIĆU ZBOG LOŠIH VREMENSKIH USLOVA

04/12/2025 14:04 Redakcija RTV Puls

LEPOSAVIĆ, 12. april – Vremenske prilike ni ove godine ne idu na ruku pčelarima. Kiša i temperature koje su danima u minusu ponovo će uticati na prinos meda početkom sezone. Predsednik udruženja pčelara „Ibarski cvet” u Leposaviću i jedan od najpoznatijih pčelara na ovim prostorima Mirko Jovanović iz sela Dren kaže da ih loši vremenski uslovi prate još od prošle godine.
Mirko, koji se sa bratom pčelarstvom bavi duže od 15 godina, za Kosovo onlajn kaže da su od svega nekoliko košnica došli do 250, koliko sada imaju, i da su im pčelinjaci raspoređeni u četiri sela na različitim nadmorskim visinama.

Navodi da pčelare, ali i poljoprivrednike uopšte, loši vremenski uslovi prate još od avgusta prošle godine. Najpre suša, a onda i „mekana“ zima.

„Suša nam je najpre isušila svu prirodu, svu vodu, a zatim je došla zima, voda se nije povratila. Pčele su pod uticajem velike temperature u martu počele da se razvijaju, zatim su došle temperature od minus šest stepeni, što nikako nije dobro ni za pčelarstvo, ni za ostale poljoprivredne kulture, jer ako nemamo voćnu pašu za nas je to veliki trošak, zato što ćemo morati veliku količinu šećera da damo za prolećni podsticaj pčela, kako bismo uspeli da nadomestimo količinu koju smo očekivali da one uzmu iz voćne paše“, kaže Jovanović.

Navodi da će se pčelinja društva oporaviti, iako se, pod uticajem veoma niskih temperatura proteklih dana ostalo bez ranog voća.

„Pčelinja društva će se oporaviti, ali će sezona da kasni. Navikli smo da nastavke stavimo već krajem aprila, biću zadovoljan ako to bude i sredinom maja, jer kad niske temperature traju po nekoliko dana, matica staje sa zaleganjem, ili drastično smanjuje količinu legla za čiju obnovu je potrebno vreme“, naveo je Jovanović.

Iako je godinama unazad, pčelarstvo ugroženo zbog vremenskih uslova, Jovanović kaže da u Leposaviću, zbog specifičnih klimatskih uslova i podneblja, uspeva da opstane.

„Jeste bilo par loših godina, ali konkretno za naš predeo ne bih rekao da je tako, pre svega zbog klime. Sa jedne strane imamo Kopaonik, puno reka, nadmoraska visina od 450 metara takođe pogoduje pčelarstvu a s druge strane su planine Rogozne što predstavlja specifičan spoj koji nam daje jednu količinu meda“, dodao je Jovanović.

Ističe da udruženje ima dobre uslove za rad, dovoljno opreme kojom članovi zajedno raspolažu, a sarađuju i sa organizacijama iz cele Srbije.

„U komunikaciji sa drugim pčelarskim organizacijama u Srbiji, mislim da smo mi ove zime bolje prošli, mislim da su njihovi gubici znatno veći, upravo zbog klime koju sam pomenuo jer smo mi brdsko-planisko područje. Nedavno smo bili na na sajmu pčelarstva u Kamenovu, razmenili smo iskustva sa pčelarima iz cele Srbije i to je jedno iskustvo više za nas“, rekao je Jovanović.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.