PRAG, 13. jun – Govoreći na Globsek forumu u Pragu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da Beograd neće priznati nezavisnost Kosova i da se Srbija pridržava međunarodnog prava, konkretno Povelje UN i Rezolucije 1244, ističući da čak pet članica EU ne priznaje Kosovo, prenosi Kurir.
Vučić je obraćajući se na panelu „Iskoristiti trenutak: Stvaranje trajnih partnerstava u susedstvu” poručio da bi Srbija trebalo da bude privlačnija Evropskoj uniji.
Istakao je da je članstvo u EU uvek bila politička odluka, a ne nešto što se zasniva na zaslugama.
„Imali smo najveću stopu rasta, trebalo bi da budemo privlačni za EU. Ali tiče se i pripadnosti tržištu EU, činjenice da više nema granica sa drugim zemljama, što je od ogromnog značaja za ekonomiju. Ima i drugih razloga zbog kojih želimo da uđemo u EU. Neki bi rekli vrednosti, ali tu se ponekada javljaju razlike u definiciji. Pitanje za nas je malo drugačije, radi se o Kosovu i Metohiji, mi se držimo Povelje UN i Rezolucije 1244. 22 od 27 članica EU su priznale nezavisnost Kosova. Pet zemalja to nije učinilo. Beograd neće priznati nezavisnost, ali to nisu spremni da urade ni Bratislava, Bukurešt, Atina, Madrid i Nikozija“, naglasio je on.
Govoreći o kršenju principa međunarodnog prava, Vučić je istakao da je teško objasniti bilo kome u Srbiji šta se dešava sa teritorijalnim integritetom Srbije, dok ceo svet priča o ukrajinskom teritorijalnom integritetu.
„Što se tiče bliskosti sa Rusijom, Rusija je oduvek bila prijatelj naše zemlje. To je dobro poznato, i ja smatram da smo sve vreme imali principijelni stav o pitanju Ukrajine. Imali smo bliskost i pre 20 godina, ali u ono vreme je 80 odsto stanovništva tada bilo za EU, a danas je znatno, znatno manje“, dodaje Vučić.
Istakao je da Srbija ima jako dobru saradnju sa Ukrajinom, i da se video sa Zelenskim pre dva dana.
„Ukrajina je uvek bila prijateljska zemlja Srbiji. Inače, oni poštuju međunarodno javno pravo, i nisu priznali nezavisnost Kosova. Nisu čak ni pozvali Prištinu u Odesu na sastanak. Mi to cenimo. Kada je reč o naoružavanju, mi nemamo pravo da prodajemo i šaljemo opremu niti Rusiji niti Ukrajini. Neki kažu da preko trećih zemalja to ide. Nema sumnje da kada prodate oružje nekoj zemlji u svetu, onda će možda Ukrajina ili Rusija dobiti to, ali mi ne izvozimo direktno naoružanje. Mi smo ponudili podršku za obnovu i rekonstrukciju gradova i regiona u Ukrajini. I dali smo desetine miliona“, rekao je predsednik Srbije.
Naglasio je i da Moskva zbog toga nije pravila veliki pritisak, ali i da pretpostavlja da ih to ne raduje.
„Mi postupamo kao nezavisna i suverena država. Evropski put ne može biti da li ste za Rusiju ili Ukrajinu… Mi nismo protiv Rusije! Mi nismo mali Rusi kako nas zamišljaju, mi smo Srbi. Za nas je važniji strateški pristup EU. Šta EU želi sa nama. Da li nas žele ili ne? Uvek pronađu jednu zemlju da se buni protiv Skoplja, a to je Bugarska. Hrvatska će uvek imati prigovore za Srbiju. Govoriće o problemima sa manjinama, sa udžbenicima, sve da nas uspore, i da nas grde po svakom pojedinačnom pitanju. To ne uspostavlja poverenje“, istakao je Vučić.
Predsednik kaže da Srbija ima probleme, i dodaje da je možda i njegova greška što EU nije popularna u Srbiji kao što je bila.
„Možda je potrebno da napravim neku uspešniju propagandu u korist EU. Nema sumnje, ekonomski i politički, i na razne načine, niko ne može da ospori važnost EU. To je emocionalno pitanje za nas. Govoreći o pristupu zasnovanom na zaslugama, neki govore da su Albanija i Crna Gora razvijenije od Srbije. Pa niko u to ne veruje! Niko“, rekao je on.
Izvor i foto: Kosovo Online/Kurir
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.