GRAČANICA, 3. jul – Zbog veoma visokih temperatura, koje bi mogle da dostignu i 36 stepeni, lekari apeluju da građani izbegavaju izlazak iz kuće u najtoplijem delu dana. Doktor medicine u Domu zdravlja „Gračanica“ Milena Antić savetuje svima da se, ukoliko ipak moraju napolje, zaštite odgovarajućom odećom, piju dovoljno tečnosti i biraju hladovinu, jer ukoliko se telo pregreje – može doći do sunčanice ili toplotnog udara.
„U ovim toplim letnjim danima u posebnom riziku od visokih temperatura su srčani bolesnici, koji uzimaju antihipertenziva zbog visokog krvnog pritiska, kao i dijabetičari, osobe starije od 65 godina. U osetljivoj populaciji mogu biti i bebe, mala deca, kao i manje pokretni bolesnici“, rekla je dr Antić.
Doktorka savetuje građanima da, ukoliko su u mogućnosti, biraju jutarnje ili kasne popodnevne časove za izlazak iz kuće.
„Ono što je jako bitno jeste da vodimo računa i o periodu izlaska na ovim visokim temperaturama, da se najčešće izbegava period od 11 do 17 časova. Ono što se preporučuje jeste da se sklanjamo u hladovinu, da se što više tečnosti unosi, hladnih napitaka, što više tuširanja, zatim ventilacije i samim tim da vodimo računa i o oblačenju, da oblačimo širu odeću i zaštitimo glavu šeširima ili kapama“, rekla je Antić.
Upozorila da u određenim slučajevima visoke temperature mogu dovesti do zdravstvenih problema.
„Ukoliko dođe do skoka telesne temprature na 40 stepeni, osobe mogu doživeti i toplotni udar, što razlikujemo od sunčanice, gde imamo te prolazne simptome poput vrtoglavice, glavobolje, mučnine i povraćanje i crvenilo lica, dok je toplotni udar u visokom riziku, može dovesti do komplikacija, a sami tim i do smrtnog ishoda“, rekla je Antić, dodajući da se tokom toplih dana Domu zdravlja „Gračnica“ javlja veći broj pacijenata sa simptomima sunčanice.
Izvor i foto: Kosovo Online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.