PRIŠTINA, 11. jul – Ni današnji, 45. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova nije uspeo, pa će poslanici ponovo u klupe za dva dana. Današnji deo sednice počeo je minutom ćutanja za žrtve zločina u Srebrenici.
Predsedavajući sednici Avni Dehari konstatovao je da je u sali prisutno 93 poslanika, što znači da skupština ima kvorum i da sedenica može da se nastavi.
Pozvao je zatim poslanike da minutom ćutanja odaju poštu žrtvama Srebrenice.
„Na današnji dan 1995. godine ubijeno je više od 8.000 Bošnjaka. Ovaj masakr i genocid danas se službeno obeležava u svetu i na Kosovu. Pozivam vas da minutom ćutanja odamo poštu žrtvama masakra“, rekao je Dehari, što su poslanici i učinili.
Dehari je zatim ponovo pozvao opozicione partije – DPK, DSK, ABK i Srpsku listu, da imenuju svoje članove u Komisiju za tajno glasanje za izbor predsednika, što one do sada nisu učinile.
Nisu to učinile ni danas, već su pojedini poslanici tih stranaka ponovo za govornicom izrazili nezadovoljstvo zbog blokade parlamenta.
Prvi je za govornicu izašao poslanik DPK Abeljard Tahiri, nakon što je Dehari pozvao tu stranku da se izjasni, i rekao da predsedavajući već 45. put krši skupštinski Poslovnik i kosovski Ustav.
Tahiriju je zato isključen mikrofon, a isto su „prošli“ i poslanici DSK i ABK koji su tražili poštovanje dnevnog reda i odluku Ustavnog suda.
Dehari se i danas oglušio o te zahteve i pozvao poslanike da glasaju o Komisiji.
Kako je samo 49 poslanika glasalo za, Dehari je konstatovao da Komisija nije izabrana, te prekinuo sednicu i 46. nastavak zakazao za nedelju, 13. jul u 11 sati.
Po okončanju današnjeg dela sednice, salu su odmah napustili poslanici Samoopredeljenja, dok je opozicija ostala u klupama.
Inače, Dehari i najmlađa poslanica Salja Jašari, iz DPK, koja mu pomaže u vođenju sednice, stavili su danas na revere „cvet Srebrenice“, povodom 11. jula.
Proces koji je započeo 15. aprila još se ne privodi kraju, jer stranke ni posle skoro tri meseca ne približavaju stavove.
Od početka maja traju pokušaji da se izabere Komisija za tajno glasanje prilikom izbora predsednika parlamenta, što je predlog Samoopredeljenja koji opozicija ne prihvata, kao što ne prihvata ni kandidatkinju te stranke za predsednicu Skupštine Aljbuljenu Hadžiju.
Do pomaka nisu doveli ni razgovori lidera stranaka sa predsednicom Vjosom Osmani, kao ni odluka Ustavnog suda, koju stranke različito tumače, a kojom je propisano da je rok za konstituisanje parlamenta – 26. jul.
Izvor i foto: Kosovo Online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.