LIPLJAN, 4.decembar – Liturgijom i rezanjem slavskog kolača u Lipljanu je obeležena hramovna i opštinska slava Vavedenje presvete Bogorodice. Liturgiju u crkvi Vavedenja presvete Bogorodice služio je mitropolit raško-prizrenski Teodosije uz sasluženje sveštenstva eparhije raško-prizrenske, kojoj je prisustvovao veliki broj vernika.
U besedi on je poručio da su mnogi hramovi posvećeni današnjem prazniku, kao i ovaj hram u Lipljanu.
„Ovaj praznik se slavi na početku Božićnog posta kada se svi u uzdržanju, moleći se Bogu, u pokajanju pripremaju za susret sa Bogom, da primimo Gospoda kroz sveto pričešće, i da tako stupimo u savez sa njim, a savez, zavet, to je kao ugovor kada se potpiše između dve osobe. Oni koji su u savezu, oni su najači, ako mi Bogu prinosimo žrtvu, žrtvu našeg duha, volje, ljubavi…, onda nas Gospod nikada neće napustiti, ni ostaviti u najtežim trenucima, ni kao pojedinica, ni kao narod, ali je potrebno da mi, pristupimo Gospodu, jer Gospod neće da nameće svoju ljubav nikome“, naveo je mitropolit.
Mitropolit dodaje da crkvena zvona pozivaju hrišćanski narod na pokajanje i spasenje.
Okupljeni meštani kazali su da je važno da se tradicija očuva i da se narod okuplja u što većem broju. Dojčin Kostić iz Lipljana ističe da današnji dan ima posebno začenje za sve Srbe.
„Za nas iz Lipljana, ne samo za mene, ovo je dan koji određuju našu prošlost. Ovaj hram je posvećen presvetoj Bogorodici. Ovaj praznik nas okuplja, ima dosta naroda. Mi smo zaista sretni što je ovoliko došlo naroda, iako nas je malo ostalo“ , kazao je Kostić.
Njegova komšinica Radmila Stojanović ističe da uprkos svim problemima opstaju u Lipljanu.
„Mnogo je lepo, osećam se divno. Još uvek sam ovde, ovde je moja porodica. Ovde ćemo da budemo, dokle god možemo“, rekla je Stojanović.
Saša Morača ističe da iako Srba ima manje, važno je da se kroz molitvu Bogu vratimo crkvi.
„Nažalost, ostaje gorka istina, a to je da nas je sve manje. Ali Bog daće da se vratimo svojoj crkvi, svojim domovima, da nas bude što više i želim da svakoj mladoj porodici da stvara nova pokoljenja i da tradiciju održimo“, poručio je Morača.
Predsednik PO Lipljan Milan Joksimović čestitao je slavu vernicima i poželeo da opstanu na svojim ognjištima.
„Ovom prilikom čestitam slavu svim meštanima opštine Lipljan, praznik Vavedenja Presvete Bogorodice. Evo nas i danas ovde, proslavljamo ovaj praznik, hvala Bogu u velikom smo broju, opstajemo uprkos svim pritiscima koje trpi srpskji narod. Daće Bog da nas bude što više i da svake godine proslavljamo ovaj praznik ovde u Lipljanu“, kazao je Joksimović.
Liturgiji su prisustvovali i gosti iz Republike Srpske. Milan Maunaga, potpredsednik SO Istočno novo Sarajevo, kazao je da mu je drago što je danas na Kosovu, kao i da mu je drago što vidi veliki broj ljudi uprkos lošem vremenu.
„Inače sam prvi put ovde kod vas i došli smo da danas zajedno sa vama proslavimo krsnu slavu hrama i opštine i moram da kažem da mi je izuzetna čast što sam danas ovde i drago mi je kada vidim ovoliko ljudi koji su danas došli ovde po ovako hladnom vremenu da se obeleži krsna slava i to je dokaz da će ovaj narod ovde opstati i ostati“ , kazao je on.
Takođe, današnjoj liturgiji prisustvovali su gradonačelnica Opštine Gračanica Ljiljana Šubarić, novozabrani gradonačelnih Opštine Gračanica Novak Živić, ispred Kancelarije za KiM Malinka Mitrović.
Vavedenje Presvete Bogoridce je jedan od 12 velikih hrišćanskih praznika, u pravoslavnom kalendaru obeležen je crvenim slovom.
Izvor i foto: Kosovo Online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.