ABU DABI, 13. januar – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da one koji se danas, zbog pretnji Donalda Trampa aneksijom Grenlanda, pozivaju na poštovanje međunarodnog javnog prava i Povelju Ujedinjenih nacija, nije bilo briga kada je bombardovana Srbija 1999. godine i kada su priznavali nezavisnost Kosova, prenele su Novosti.
„Ničemu od toga se ne radujem, ništa nikome nemam da zamerim, ali se nadam da će neki od njih bar malo da se prisete 2008. i 2009. godine, pa i 1999, kada su najpre bombardovali, a 2008. i 2009. priznavali nezavisnost Kosova. Sada se pozivaju na Povelju UN jer misle da će uvek pripadati najsnažnijem zapadnom bloku, jedinstvenom bloku Amerike i EU“, naveo je Vučić. novinarima u Abu Dabiju, odgovarajući na pitanje da prokomentariše to što je u američki Kongres stigao predlog zakona o aneksiji Grenlanda.
Dodao je da se sada, kada više nema jedinstvenog bloka na Zapadu, pozivaju na međunarodno javno pravo i UN, a da za to nisu marili u slučaju Srbije i malih zemalja koje su želele da štite Povelju UN.
„Neko bi rekao da je to kosmička pravda. Nemamo mi ništa od toga. Ja se samo plašim vremena u koje ulazimo, ali ljudi u našoj zemlji ne moraju da brinu. Sve što znam i ogromno iskustvo koje imam – a ne postoji niko u našoj zemlji ko ima toliko iskustva i ko je razgovarao sa toliko svetskih lidera – uložiću ogromnu energiju da sačuvamo mir i da sačuvamo svoju zemlju“, naglasio je Vučić.
Naveo je da idemo „u ludilo“ u kojem se svakog dana gleda ko se kako naoružava, ko će koga da napadne, ko će zbog nafte da napadne jednu zemlju, ko će zbog minerala i sirovina da napadne drugu, a ko će treću zemlju da osvaja zbog kraćeg puta od Pacifika do Evrope.
Vučić je rekao da je Pandorina kutija otvorena sa svih strana i da to više niko ne može da kontroliše.
„Svako jutro se budite sa nekim drugim vestima. Najvažnije je da mi čuvamo punu stabilnost, da brinemo o sebi, da imamo dobru stopu rasta, da nastavimo da radimo i da verujemo u sebe, svoj potencijal i svoju snagu, da učimo, da sarađujemo sa prijateljima i da radimo još vrednije“, istakao je Vučić.
Komentarisao je i posetu delegacije Evropskog parlamenta (EP) Beogradu i istakao da će se sastajati sa važnim ljudima koji žele dobro Srbiji, a ne sa onima koji joj žele loše.
„Seli mrzitelji Srbije i dogovorili se – mi ćemo 20. i nekog da dođemo u Beograd. Nisu nas pitali, nisu nas obavestili. Ja ne mogu da dođem kod vas na slavu ili na proslavu Nove godine ako mi vi ne uputite, makar prvi put, poziv u svoj dom, u svoju kuću. Mi ih nismo pozvali“, istakao je predsednik Vučić, nakon što je prisustvovao svečanom otvaranju Nedelje održivosti 2026.
Ukazao je da delegacija EP dolazi nepozvana i da je sama odlučila da u tom periodu poseti Beograd, dodajući da je svoje obaveze za taj period ugovorio pre pet meseci.
„Pod jedan, oni dolaze nepozvani. Pod dva, sami su odlučili da posete Srbiju u tom periodu. Ja u tom periodu, od pre pet meseci, imam zakazane obaveze u Davosu, koje će biti veoma važne i videćete sa kim ću sve da imam susrete“, dodao je Vučić.
Neću se sastati s Piculom
Naveo je da ne želi da se sastane sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Toninom Piculom, sa evroposlanikom Vladimirom Prebiličem i sa onima koji, kako je rekao, žele loše Srbiji.
„Treća i važna stvar, da ne bi oni govorili da ja izbegavam – ja ništa ne izbegavam. Ja neću da se sretnem ni sa Piculom, ni sa Prebiličem, ni sa svima njima. Ne pada mi na pamet da gubim vreme. Imam mnogo više vremena da se srećem sa važnim ljudima i da odlučujemo o sudbini Srbije sa onima koji žele dobro Srbiji, a ne sa onima koji žele loše. Dakle, ja ne želim da ih vidim. Računajte da sam u Srbiji, ali da ne želim da razgovaram sa njima“, dodao je predsednik Vučić.
Odgovarajući na pitanje da li Srbija može da ima posledice zbog toga, rekao je da će oni doneti još neku deklaraciju ili rezoluciju. Istakao je da su sva sredstva okrenuli protiv njega jer ne želi da im se dodvorava.
„Problem sa Srbijom imaju zato što mene baš briga da im se dodvoravam i zato su sva sredstva okrenuta protiv mene i sve su upregli protiv mene, s poslednjim atomom snage, ne bi li me srušili. Nisu uspeli u tome. Te trikove mogli su da prodaju nekima koji su ranije bili na vlasti. Te trikove mogu da prodaju Crnoj Gori. Te trikove u kojima oni treba da budu balkanski hegemon koji će da osvaja sve što stigne time što će svakome da preti i svako mora da im služi i da ih sluša“, rekao je Vučić.
Naglasio je da služi srpskom narodu i građanima Srbije i naveo da ga napadaju jer je on sve ono što oni ne žele da vide u Srbiji.
„Ja nikada nisam bio četnik. Niko u mojoj porodici nije četnik. Nemam ništa protiv onih koji misle drugačije od mene po bilo kom pitanju. Davno je prošlo vreme podela na četnike i partizane i nadam se i verujem da su Srbi to prevazišli. Moji su stradali zato što su Srbi, a stradali su od ustaša koje Picula nikada nije osudio, ne samo Picula. Oni i dan-danas svakog dana pevaju pesme. Smeta im pesma ‘Marširala kralja Petra Garda’, ‘Oj, vojvodo Sinđeliću’, a ne smetaju im pesme o Maksovim mesarima. Zamislite greh pevati o vojvodi Sinđeliću i istovremeno govoriti kako je evropska vrednost pevati o Maksu Luburiću, odnosno Maksovim mesarima koji su klali Srbe. I sad vi poredite to sve ili ne dozvolite lideru jedne zemlje da poseti jasenovačko stratište“, rekao je Vučić.
Naglasio je da služi srpskom narodu.
„Ustašama da služim nisam nikada i neću. I njihovoj politici da se povinujem neću dok sam živ. Ako ni zbog čega, onda zbog stotina hiljada ljudi koje su nam pobili. Da, želim da imamo dobre, normalne odnose, da ih unapređujemo, ali zaboravite na to da Srbiju i Srbe ponižavate“, rekao je predsednik Vučić.
Ponovio je da ga napadaju jer je on sve ono što oni ne žele da vide u Srbiji.
„Čovek čijeg su dedu ubili, pradeda, stričeve. Čiji je otac posmrče zato što su mu ubili oca. Čovek kome ne mogu da kažu da sam ja nešto njihovo uništavao, a oni su spaljivali kuće. Ne mogu ni da ih prebrojim koliko. Ima ih sedam kojih mogu da se setim, a ima ih i više. Čitave familije su spaljivali. A opet ih se taj neko nimalo ne plaši“, rekao je predsednik Vučić.
Legitimna borba za srpski jezik u Crnoj Gori
Vučić izjavio je i da će srpski narod u Crnoj Gori uvek imati podršku Srbije u borbi za zaštitu svog jezika i da srpski jezik, koji je dominantan u Crnoj Gori, bude službeni jezik.
Vučić je rekao da je borba srpskog naroda za srpski jezik potpuno legitimna.
„Tu imate dve škole: jednu koja to smatra stvarnim i suštinskim ciljem i drugu koja se za to formalno zalaže, a uvek će da bude u vlasti, pa makar ništa ne uradili. Svejedno, kako god, to je njihova stvar i oni neka o tome odlučuju, a srpski narod koji želi zaštitu svog jezika i koji želi da srpski jezik bude službeni jezik, koji je dominantniji jezik u Crnoj Gori, uvek će imati podršku Srbije za to“, rekao je Vučić novinarima u Abu Dabiju, odgovarajući na pitanje zašto je za Podgoricu problem da srpski jezik bude službeni u Crnoj Gori.
Izvor: Kosovo Online/Večernje novosti
Foto: Tanjug
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.