BUDIMPEŠTA, 12.maj – Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić danas je, na marginama Konferencije predsednika parlamenata EU u Budimpešti, imala niz sastanaka tokom kojih je ukazala na težak položaj Srba na Kosovu, kao i da je apsolutno neprihvatljiv prijem Kosova u Savet Evrope, te najavila da će predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola uskoro posetiti Srbiju.
Brnabić je istakla da je imala dobar sastanak sa predsednikom Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Teodorosom Ruzopulosom i ukazala da je taj susret važan za Srbiju zbog lobiranja da Kosovo ne postane član Saveta Evrope.
„On je iz Grčke, pa razume i sve detalje i problematiku. Veoma dobro poznaje situaciju na Kosovu i Metohiji i zna koliko su obespravljeni i Srbi i drugi nealbanci, ali posebno Srbi i, pored njih, takođe Romi“, navela je Brnabić, prenosi RTV.
Ona je istakla da Ruzopulos razume situaciju i zašto bi bilo kakva pozitivna odluka o prijemu Kosova u Savet Evrope bila apsolutno neprihvatljiva i loša odluka, ali da je za Srbiju važno da se na svakom sastanku o tome ponovo priča i da se iznesu svi podaci o tome kako Srbi žive na Kosovu i koliko su obespravljeni pod institucijama koje vodi Aljbin Kurti.
Brnabić je prenela da je imala dobar sastanak i sa predsednicom Predstavničkog doma Kipra Anitom Demetriji i naglasila da je Kipar „100 odsto“ uz Srbiju.
„Oni su rekli da šta god da se desi, koliko god da neko krši međunarodna prava, Kipar će ostati pouzdan partner Srbije, nikada neće priznati tu lažnu državu i uvek će držati stranu Srbije u svim evropskim institucijama, pa tako i u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope“, rekla je ona.
Brnabić se sastala i sa predsednicom Evropskog parlamenta Robertom Mecolom, koja joj je rekla da će uskoro posetiti Srbiju.
Razgovor sa Mecolom okarakterisala je kao dobar, i navela da je njena najava posete dobra vest za evropske integracije Srbije.
„Sutra očekujemo posetu predsednika Evropskog saveta Antonija Košte, ona je rekla da će nakon Košte i ona posetiti Srbiju i to je dobra vest za naše evropske integracije“, rekla je Brnabić u izjavi medijima u Budimpešti.
Prenela je da se sastala i sa predsednikom Senata Italije Lorencom Fantanom, sa kojim je razgovarala o njihovoj podršci otvaranju klastera tri za Srbiju.
Prema njenim rečima, važno je što je Srbija učestvovala na konferenciji u Budimpešti i dodala da je na skupu bilo moguće uočiti velike razlike u stavovima između Mađarske i zvaničnih predstavnika EU.
„Bilo mi je zanimljivo da razgovaram i sa mađarskim zvaničnicima, našim prijateljima, sa Viktorom Orbanom, premijerom Mađarske, o našoj daljoj saradnji, pa i o parlamentarnoj“, dodala je Brnabić.
Poručila je da Srbija teži da uđe u Evropsku uniju, ne kao zemlja koja očajnički traži podršku, već kao pouzdan partner spreman da doprinese zajedničkoj budućnosti.
Podvukla je, na panelu „Približavanje glasačima – regionalizam u Evropi i očuvanje kulturnog identiteta Evrope”, održanom u okviru konferencije, spremnost da se gradi ta zajednička budućnost.
Ističući da klasteri nisu samo administrativne kategorije, već putokaz, Brnabić je navela da se Klaster 3 o konkurentnosti i inkluzivnom rastu ne odnosi samo na ekonomiju, već i na to kako izgraditi društvo u kome vredi ostati.
„U skladu sa uzastopnim pozitivnim ocenama Evropske komisije očekujemo otvaranje ovog klastera u bliskoj budućnosti i koristim ovu priliku da vas zamolim za pomoć i podršku“, rekla je Brnabić.
Kada je reč o klasteru 4 – Zelena agenda i održivo povezivanje, predsednica parlamenta je navela da to nije samo energija, već i vizija održivog razvoja.
„Zelena agenda nije samo ekološka politika, to je moralni izbor u svetu koji ostavljamo buducim generacijama“, navela je Brnabić.
Ona je dodala da se budućnost Evrope mora oblikovati ne samo u centrima za donošenje odluka, kao što su Brisel ili Strazbur, već i na mestima gde evropske vrednosti žive u svakodnevnom životu građana.
Predsednica Skupštine Srbije je istakla da je Srbija u potpunosti posvećena vrednostima i principima Evropske unije.
„Kao zemlja kandidat, duboko smo angažovani u reformama koje su ne samo neophodne za pristupanje EU, već su i vitalne za stabilnost i napredak našeg sopstvenog društva. Oni su od vitalnog značaja za naš narod“, rekla je Brnabić.
Izvor: Kosovo Online/RTV
Foto: Instagram
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.