Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

DAČIĆ: PRIŠTINA NEMA NAMERU DA FORMIRA ZSO

04/18/2024 15:25 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 18.april – Nema tog genocida koje nisu počinile zemlje koje sada podržavaju Nacrt rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ali sila sve može, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je istakao da je na neformalnim konsultacijama u Njujorku bilo jasno da nema konsenzusa o tom pitanju.


Dačić je novinarima, posle razgovora sa šefom diplomatije Surinama Albertom Ramdinom, rekao da su “nulti nacrt” rezolucije predstavile Nemačka i Bosna i Hercegovina, ukazujući da je pitanje da li se uopšte radi o predstavniku BiH ili o ambasadoru koji je bošnjačke nacionalnosti.

“Da je Srbin u Njujorku ne bi bilo ništa od ove rezolucije, jel tako? Da je Srbin u Strazburu, ne bi bilo ništa od glasanja. Kako BiH može da glasa za prijem Kosova, a očekuje da mi poštujemo njihov teritorijalni integritet i suverenitet”, upitao je Dačić.

On je ponovio da je rezolucija predstavljena, da na sastanku nije izražena želja da se razgovara, dok su mnoge zemlje iznele protivljenje načinu na koji se ovaj tekst usvaja.

“Nikada nije bilo da o ovakvim pitanjima nema konsenzusa, a sada ga nema. Mislimo da o ovome ne treba da se raspravlja, jer se radi o neselektivnoj pravdi. Ne mogu samo Huti i Srbi da budu genocidni narod. Holandija podržava ovu rezoluciju, a Surinam je tuži za ropstvo”, predočio je Dačić i ocenio da “batina ima dva kraja”.

Dačić je, na pitanje o izjavi šefa diplomatije Severne Makedonije Bujara Osmanija da će ta zemlja napustiti inicijativu Otvoreni Balkan, rekao da se radi o predizbornim izjavama i da je vrlo interesantno da predsednik te zemlje Stevo Pendarovski nije bio obavešten o tome da je Severna Makedonija podržala rezoluciju o Srebrenici.

Kada je reč o prijemu Kosova u Savet Evrope, Dačić je rekao da je zasedanje Komiteta ministara zakazano za 16. i 17. maj i da je za tu temu potrebna dvotrećinska većina od 46 država članica. Od tih 46 država, 34 priznaje nezavisnost Kosova, naveo je on i poručio da će se Srbija boriti koliko može.

Odlukom Parlamentarne skupštine SE potkopani su temelji te institucije, smatra on, dodajući da je samo dan posle glasanja kosovski premijer Aljbin Kurti rekao da neće nikad formirati Zajednicu srpskih opština.

Dačić je kazao da Priština nema nameru da formira ZSO i da je Briselski sporazum, kojim je formiranje dogovoreno “samo tužno podsećanje na to da je veoma upitan kredibilitet Evropske unije kao medijatora i garanta sprovođenja sporazuma”.

Rekao je da će Ketrin Ešton, koja je ispred EU potpisala Briselski sporazum, uskoro posetiti Beograd što će, kako je naveo, biti prilika da razgovaraju zašto nije realizovano ništa od onoga što je bila obaveza Prištine.

“Time je Evropska unija izgubila kredibilitet jer se Kosovo igra kredibilitetom EU”, naglasio je Dačić.

Kad je u pitanju diplomatska misija, Dačić je pohvalio podršku Surinama koji je povukao priznanje Kosova.

“U tom smislu, za nas je veoma bitno da je Surinam bio prva država posle određenog perioda, prva je to uradila Sao Tome i Principe još 2013. godine, ali je 2017. kada smo nastavili tu akciju, Surinam bila prva zemlja koja je donela odluku da povuče priznanje takozvanog Kosova, odnosno jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Mi smo veoma zahvalni. Posle Sao Tome i Principa i Surinama, još 26 zemalja je povuklo priznanje što je značajno promenilo našu spoljnopolitičku poziciju i naše čvrsto uverenje da Kosovo ne može da dobije većinu za članstvo u Ujedinjenim nacijama”, istakao je Dačić.

Sa svoje strane, predsednik Surinama zahvalio se Dačiću na toplom prijemu i otkrio šta su bile teme razgovora.

„Teme su bile političke konsultacije, saradnja u multilateralnim forumuma, podrška u ključnim pitanjima, kako na međunarodnom planu i naš stav u vezi Srbije. Naša spoljna politika prema Srbiji se nije ni malo promenila, ona je ostala ista. To se odnosi i na priznanje, želimo da sarađujemo u funkcionalnim obavezama, imamo puno mogućnosti kad su u pitanju gas i nafta i puno potencijala i oblastima u kojima možemo da radimo zajedno. Ne možemo da imamo jednu stranu koja sve dobija, a druga gubi. Nama treba više vin vin pristupa u ovom svetu. Radujemo se nastavku davanja podrške Srbiji i za vreme Ekspa 2027. Nadam se da ćemo moći da pokažemo Srbiji našu različitost i sve što nudimo“, kazao je Ramdin.


Izvor: N1

Foto: MSP Srbije

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.