Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

DIZDAREVIĆ: PROJEKAT MCC-A NA KOSOVU BAJDENOVA ADMINISTRACIJA PREPOZNALA KAO STRATEŠKI, PITANJE ŠTA ĆE REĆI TRAMPOVA

05/04/2025 13:31 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 4. maj – Programski koordinator u Fondaciji BFPE za odgovorno društvo Damir Dizdarević kaže za Kosovo onlajn da će, ukoliko američka agencija Milenijum čelendž korporejšn (MCC) bude ugašena kao što je najavljeno, ugovor koji je potpisan sa Kosovom 2022. godine o izgradnji baterija za skladištenje energije ili biti raskinut ili će se izvršiti revizija kako bi nova američka administracija utvrdila da li je on u vitalnom nacionalnom interesu SAD i u interesu njene spoljne politike na Zapadnom Balkanu.
Sporazum MCC-a i Prištine, vredan 236,7 miliona dolara, prema njegovoj oceni je za teritoriju veličine Kosova, izuzetno važna investicija.

„Investicije u energetskom sektoru kreću od desetina, preko stotina, i dosežu milijarde dolara. Izveštaj Svetske banke, na primer, kaže da je za dekarbonizaciju regiona Zapadnog Balkana potrebno oko 37 milijardi dolara do 2050. godine. Ako sa ovim poredimo sumu namenjenu Kosovu, ona nije toliko velika, ali je za samo Kosovo to ogromna suma novca“, kaže naš sagovornik.

On objašnjava da je za energetski sistem Kosova projekat koji je trebalo da finansira MCC veoma značajan jer se odnosi na održavanje stabilnosti mreže i energetsku bezbednost.

„Radi se o baterijama koje bi trebalo da balansiraju pikove potrošnje. Baterija je izuzetno značajna za integraciju obnovljivih izvora energije u sistem. Kada nema vetra i sunca prosto pustite energiju iz baterija da to nadomesti, jer na elektroenergetskoj mreži uvek mora da bude jednaka proizvodnja i potrošnja električne energije, a na ovaj način to se balansira. Baterije se pune kada ima viška, kada je puno sunca i kada ima dosta vetra“, ukazuje Dizdarević.

Kosovo, kako dodaje, planira da do 2030. godine poveća svoj udeo obnovljivih izvora energije na 35 odsto ukupne potrošnje, dok je trenutno na oko 6 odsto. Taj projekat je prethodna američka administracija Džozefa Bajdena prepoznala kao strateški, ali je pitanje šta će reći administracija Donalda Trampa.

Dodaje da je energetska bezbednost i sigurnost snabdevanja, ali i sama energetika, izuzetno visoko na agendi nove administracije Donalda Trampa, ali da on ne daje puno na značaju kada je reč o klimatskim promenama, već ima plan da poveća proizvodnju fosilnih goriva.

„Sa tog stanovišta ovaj projekat sa MCC-om verovatno neće biti visoko na listi prioriteta, ali ukoliko to posmatramo sa stanovišta energetske sigurnosti, a znamo da je na Kosovu sistem dosta zastareo, da su termoelektrane starije više od 50 godina, da se dešavaju kvarovi i da će se sve više i više dešavati u budućnosti, onda postoji šansa i to velika, da taj projekat ostane realan. Sve će zavisiti od toga kako američka administracija percepira projekat, da kao klimatski ili kao projekat koji poboljšava energetsku sigurnost i Kosova i celog regiona Zapadnog Balkana. Pre bih se možda kladio na ovo drugo, mada postoje i drugi načini da se obezbedi energetska sigurnost bez baterija, ukoliko energiju dobijamo na fosilna goriva“, ocenjuje Dizdarević.

On ističe da je Amerika ranije bila poznata po poštovanju svojih ugovora, što i jeste osnova međunarodnog poretka koji danas funkcioniše, ali da se u svetlu geopolitičkih konstelacija to polako ali sigurno menja.

„Pravi precedent je situacija sa USAID-om, gde su prvo zaposleni dobili mejlove o tome da će ostati bez posla, da će biti raznih rezova i da će samo nekoliko njih ostati u kancelarijama. Onda su svi ugovori bili pod revizijom, hoće li se nastaviti ili ne, i mnogi su prekinuti“, navodi Dizdarević.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.