Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

ĐUKIĆ: NIJE LAKO IZBORITI SE ZA MESTO NESTALNE ČLANICE SAVETA BEZBEDNOSTI

04/25/2024 13:58 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 25. april – Bivši ambasador Srećko Đukić kaže za Kosovo onlajn da mesto nestalne članice Saveta bezbednosti ima posebnu težinu u međunarodnim odnosima, da se za njega vodi velika borba i da do njega nije tako lako doći. Ukoliko bi Srbija postala nestalna članica SB, to bi, ističe, povećalo ugled Srbije u međunarodnim odnosima.
“Bila članica SB ili ne, Srbija ne može kroz Savet bezbednosti da progura nešto što ne prihvataju velike sile koje imaju pravo veta ili nešto gde ne može da obezbedi većinu, ali da je reč srpske diplomatije postala značajna i da ima težinu, upravo garantuje članstvo u SB. To je nešto najistaknutije što jedna zemlja sebi može da obezbedi i zato su borbe za to mesto izuzetno velike”, pojašnjava Đukić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno da će se Srbija kandidovati za nestalnu članicu SB UN ako se u Ujedinjenim nacijama izglasa rezolucija o Srebrenici, a kako je naveo, dve Nato zemlje iz istočne Evrope su se već kandidovale.

Đukić navodi da postoji utvrđeni red po kom se svake godine biraju nestalne članice SB za naredne dve godine i da Srbija spada u istočnu grupu zemalja koje biraju svog predstavnika, a koja se prostire od Pribaltika do Crnog i Egejskog mora.

“To je jako brojna grupa i tu su zemlje koje imaju različite geopolitičke pozicije. Izbor ide u odnosu na to koliko zemalja pridobijete za sebe u toj grupi, pa onda ide na Generalnu skupštinu UN tako da niko unapred ne može garantovati da li ćemo dobiti podršku, tim pre što je u našoj grupi dosta zemalja koje su skoro sve članice EU ili Natoa i normalno je da je solidarnost između njih veća nego u odnosu na zemlje koje nisu članice tih međunarodnih organizacija. Ali, svejedno, iako ne prođemo ne treba da odustanemo, nama je potrebno članstvo u SB UN radi sticanja renomea, radi povećanja ugleda Srbije u svetu, radi preuzimanja odgovarajućeg mesta u međunarodnim organizacijama”, ocenjuje Đukić.

O tome kolike bi bile šanse Srbije da bude izabrana, ukoliko bi se kandidovala, on kaže da bi verovatno odlučivale nijanse i da sve zavisi od toga ko će se još kandidovati.

“Osim Srbije, od bivših jugoslovenskih republika u SB UN još nisu bile Severna Makedonija i Crna Gora. Ne znam da li će se one kandidovati, ali i tu može da se napravi dogovor – da među te tri bivše jugoslovenske republike dođe do dogovora da ne idu jedna protiv druge, već da se opredeli jedna, pa u drugom turnusu druga. To bi bilo prvo raščišćavanje terena, pa onda da se pridobiju bivše jugoslovenske republike, zatim EU i naša grupa u kojoj se biramo. To traži jako puno strpljenja, diplomatskog rada i naravno treba se pozivati na sve one zemlje koje smo mi do sada podržali u izboru za nestalne članice SB. Bilo bi prepotentno ako bismo sada rekli da su naše šanse apsolutne ili mi nemamo šanse. Ne, hajde da počnemo sa ‘fifti-fifti’, pa neka odluče nijanse”, kaže Đukić.

On navodi da je bivša Jugoslavija za 45 godina bila četiri ili pet puta nestalna članica SB, dok SRJ, Zajednica Srbije i Crne Gore, a zatim i Srbija nisu bile nijednom.

Imajući u vidu da je Albanija prvi put bila nestalna članica SB u ime grupe istočnoevropskih zemalja 2022-2023. godine, Đukić kaže da je ona time afirmisala sebe, svoju poziciju i ceo svoj narod.

“Mi smo podržali članstvo Albanije u SB. To je bio principijelan stav i mislim da je bio dobar. U principu kada se podržava neka članica u jednom tako delikatnom organu, onda se ide od susedstva pa dalje tako da je bilo normalno da se podrži Albanija. Mislim da su od tada i odnosi Srbije sa Albanijom napredovali, uz naravno principijelnu razliku i neslaganje po ključnom pitanju – pitanju Kosova. Šta je Albanija sa te pozicije uradila za region, sebe i uopšte međunarodnu zajednicu, teško je izmeriti. Tu je bitno da se konstruktivno učestvuje u međunarodnim poslovima”, navodi naš sagovornik.

Podseća da UN postoje od 1945. godine i da u ovoj organizaciji postoji toliko pravila i principa i da uopšte nije popularno narušavati ih i menjati i uvoditi nekakav voluntarizam.

“UN je organizacija koja ima jasan profil, možda nije efikasna kako bismo mi želeli, kako bi Srbija želela što se tiče nekih njenih pitanja i problema, ali treba uvek misliti da ima još takvih Srbija širom sveta i ne može se svakom udovoljavati. Pravila su kovale generacije izuzetno umnih diplomata iz najrazličitijih zemalja, uključujući i Jugoslaviju koja je imala svoje blistave predstavnike baš u SB UN i u nizu drugih organizacija. Mi moramo da se izborimo da povratimo to mesto i poziciju koju smo nekada imali”, zaključuje Đukić.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.