Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

ĐUKIĆ: POLJSKA MOŽE UTICATI NA OBNAVLJANJE DIJALOGA BEOGRADA I PRIŠTINE

01/23/2025 14:32 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 23.januar – Bivši diplomata i član Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji Srećko Đukić izjavio je da Poljska može da iskoristi predsedavanje Savetu Evropske unije i da uz tri pribaltičke zemlje utiče na obnavljanje dijaloga Beograda i Prištine.


„Poljska mislim da može da utiče ne samo kao Poljska, već kao članica tog, ajde da kažem tako, baltičkog regiona. Sa tri pribaltičke zemlje ona ima vrlo jako poziciju u Evropskoj uniji i one vrlo često jednoglasno istupaju i mislim da one mogu da značajno doprinesu otvaranju ili obnavljanju dijaloga sa Prištinom i normalizacije tih odnosa“, ocenio je Đukić za Kosovo onlajn.

Ne postoji mogućnost „vraćanja točka istorije unazad“ i prekinuti dijalog se mora nastaviti, uveren je Đukić.

„Što se tiče Beograda i Prištine, tu se mora nastaviti priča koja je prekinuta. Ona mora da se dovrši. To je već svima jasno. Mislim da ne treba sejati nikakve iluzije da se tu točak istorije može vratiti nazad, već taj (sporazum) koji je dogovoren u Briselu, on mora biti realizovan do kraja“, naglasio je Đukić.

Smatra da je propušteno više šansi da se to i dogodi što je Priština iskoristila za povlačenje jednostranih poteza.

„Nažalost, mnogo šta je propušteno i nije bilo obuhvaćeno pregovorima, pa je onda to Priština iskoristila da vuče jednostavne poteze. Sve je to moglo mnogo bolje da se uredi u bilateralnim pregovorima. Međutim, treba insistirati na otvaranju tih pregovora i na dovršetku tog procesa normalizacije između Beograd i Prištine“, precizira Đukić.

Veruje da će Poljska iskoristiti svoju poziciju kako bi potencirala pitanje proširenja kao jedan od prioriteta EU.

„To se odnosi naravno na Zapadni Balkan, ali i na druge zemlje koje su u međuvremenu aplicirale za EU. To je Ukrajina, tu je Moldavija, tako da je tu sad već značajnija konkurencija i svako trči svoju stazu ka Evropskoj uniji. Poljska je kao nova predsedavajuća u svoju agendu, kao svoj prioritet, stavila proširenje Evropske unije, rad sa novim članicama“, objašnjava ovaj diplomata.

Predsedavanje Poljske Savetu EU istovremeno vidi i kao šansu Srbije.

„Što se nas tiče, nama odgovara Poljska na razne načine. Mi imamo vrlo korektne, odlične odnose sa Poljskom. Nedavno je bio ovde u poseti premijer Poljske Donald Tusk i ta poseta je zaista dobro odjeknula, ne samo u bilateralnim, već i u širim regionalnim i evropskim okvirima. A Srbija sa Poljskom ima odnose još iz 19. veka i uvek je bilo razumevanja pozicija Srbije i razumevanja pozicija Poljske od strane Srbije“, naglašava Đukić.

Kaže da proces pridruživanja podrazumeva tri nivoa komunikacije.

Prvi je saradnja sa državom koja predsedava EU, zatim rad sa svim članicama Unije zato što svaka od njih odlučuje o otvaranju klastera ili poglavlja potrebnih za priključenje.

„I treći nivo, koji je u stvari prvi ili nulti, ili početni nivo, to je rad sa administracijom EU u Briselu, gde se utvrđuje da li je jedan klaster pripremljen za otvaranje, da li je jedan klaster pripremljen za zatvaranje“, poručuje Đukić.


Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.