Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

ĐURĐEVIĆ: OD KOSOVA SE OČEKUJE DA POBOLJŠA PROTOK ROBE PREKO PRELAZA

01/14/2025 13:22 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 14.januar – Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Nenad Đurđević kaže da se od Kosova kao predsedavajućeg Cefti tokom 2025. očekuje nekoliko stvari, a među njima da poboljša protok robe preko prelaza i da pokuša da postigne konsenzus svih članica ovog sporazuma i zainteresovanih strana oko imenovanja novog generalnog sekretara Cefte.


Đurđević napominje da Kosovo predsedava Cefti u novom kapacitetu, odnosno, u svom političkom kapacitetu jer više nema Unmika koji ga formalno predstavlja.

On podseća da je do dogovora u Berlinu u oktobru prošle godine postojalo kršenje Cefta sporazuma, zbog potpunog embarga na plasman proizvoda iz Srbije na Kosovo, kao i da je usvojen akcioni plan za Zajedničko regionalno tržište koji je deo evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan i da su se sve strane obavezale da ga sprovedu.

„Sada se tranzit obavlja preko jednog prelaza, Merdara, što stvara zagušenje i velike kolone. Smatramo da je to politička odluka da bi se i dalje otežao plasman robe iz Srbije na Kosovo i od Kosova se kao predsedavajuće strane očekuje da te stvari otkloni jer akcioni plan podrazumeva, stvaranje preduslova za funkcionalno i jedinstveno tržište na Zapadnom Balkanu“, kaže Đurđević.

Kako objašnjava, to konkretno podrazumeva poboljšanje protoka robe preko prelaza i uvođenje kontrole po sistemu rizika, što bi značilo da se ne kontroliše svaka pošiljka, a što su carine, i srpska i kosovska i regionalne, sposobne da rade.

Naš sagovornik navodi da se tokom poslednjih godina nagomilalo puno barijera, a da se jedna od njih tiče označavanja proizvoda sa Kosova na teritoriji Srbije i da je za takve stvari predviđeno da budu rešene u okviru Cefte.

„Gotov proizvod sa Kosova, bilo da je iz srpske sredine ili albanske, ne možete da plasirate na tržište Srbije zato što nema dogovora o deklarisanju proizvoda. Deo Akcionog plana je i priznavanje sertifikata, međusobnih izveštaja laboratorija, priznavanja laboratorija, odnosno, međusobna inspekcija i kontrola. Privredna komora Srbije je učestvovala u približavanju dve strane i usaglašavanju sertifikata iz oblasti veterine i fitosanitarne zaštite i u poslednjih deset godina je usaglašeno više od 40 sertifikata, međutim, sertifikati za meso i mesne proizvode, mleko i mlečne proizvode strane nikada nisu usvojile iako su usaglašeni. To znači da su mleko i mlečni proizvodi koje vidite na Kosovu ili ste ih videli ranije, uvezeni ilegalno, a što je u suštini pogađalo proizvođače iz cele Srbije“, ističe on.

Iako, kako kaže, ima puno stvari koje su „skladištene“, s obzirom na to da je Cefta bila nefunkcionalna i da su je strane blokirale, sva očekivanja nisu samo na Kosovu kao predsedavajućem.

„Bilo bi jako dobro kada bi se u nekom duhu dobrih odnosa i shvatanja težine problema i važnosti za privrede, popisao neki mali akcioni plan koraka među stranama kako da se odblokiraju stvari koje su blokirane i kako da se počne sa sprovođenjem akcionog plana za Zajedničko regionalno tržište koje je preduslov za povlačenje sredstava iz novog Plana rasta EU“, poručuje Đurđević.

On takođe ukazuje da Cefta već duže vreme iz političkih razloga nema generalnog sekretara, odnosno nekoga ko vodi i upravlja sporazumom, iako je bilo proceduralnih pokušaja da se dođe do kandidata.

„Na Kosovu je kao predsedavajućem da pokuša da postigne konsenzus svih članica i zainteresovanih strana oko imenovanja novog generalnog sekretara Cefte, kako bi ona bila u punom kapacitetu. Strane, čini mi se, ne razumeju ili ne žele da razumeju, zbog političkih planova ili interesa, da je ovaj sporazum napravljen da bi se olakšalo privredi, kompanijama, da bi građani imali bolji pristup robama, uslugama, kapitalu, mobilnosti radne snage, da bi privrede regiona bolje funkcionisale i donosile veći prihod, zaradu i zaposlenost. Kada pogledate koliko nekih proceduralnih mera strane uvode, pa i Beograd, a i Priština, u komunikaciji, a što onemogućava sprovođenje dogovorenih mera, onda se zapitate da li su strane svesne da je taj sporazum za privredu, a ne za političko potkusurivanje“, kaže Đurđević.


Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.