AKRA, 17.jul – Ministar spoljnih poslova Marko Đurić poručio je danas da je Gana, u kojoj boravi u okviru zvanične posete, jedna od najvažnijih afričkih zemalja koje dosledno podržavaju teritorijalni integritet Srbije, uključujući i njen stav po pitanju Kosova i Metohije. Đurić je istakao da veruje kako je Afrika kontinent budućnosti, naglašavajući da partnerstva sa afričkim zemljama predstavljaju veliku razvojnu šansu za Srbiju i dodatnu podršku u borbi za očuvanje Kosova i Metohije u okviru Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
„Započinjemo zvaničnu posetu Republici Gani, našem višedecenijskom, tradicionalnom i lojalnom prijatelju u ovom delu sveta, zemlji koja je jedna od prvih podigla barjak antikolonijalne borbe i 1957. godine započela, a 1960. godine završila svoj put ka nezavisnosti, predvođena tada predsednikom Nkrumahom, koji je bio veliki prijatelj naše zemlje, predsednika Tita i upravo tim putem, putem nesvrstanosti, i danas koračamo gradeći prijateljstva sa narodima Afrike”, kazao je Đurić.
Dodao je da je danas imao izuzetne razgovore sa ministrom spoljnih poslova Gane, sa ministrom poljoprivrede, a da su u planu i susreti sa ministrima kulture, sporta, odbrane.
„Veoma je značajno za nas je što imamo priliku da se uparimo i kada reč o našim ekonomijama, ovo je jedno od najperspektivnijih tržišta na planeti, sa stanovništvom prosečne starosti od 20 godina, sa godišnjim privrednim rastom koji uvek negde između 4 i 5 posto, čak i u slabijim godinama, ovo predstavlja fenomenalno izvozno tržište za naše kompanije. Kasnije danas obići ćemo i kongresni centar koji radi Energoprojekt, ali to je tek kap u moru mogućnosti koje ovde za našu privredu postoje”, naveo je on.
Istakao je da Srbija ima oko 50 studenata iz Gane koji studiraju na srpskim univerzitetima, a da su danas od ministra spoljnih poslova Gane dobili ponudu da srpski studenti dolaze ovde na stipendije vlade Gane, da se usavršavaju u poznavanju afričke istorije, kulture, umetnosti i nauke na univerzitetu Gane, jednom od najprestižnijih univerziteta u ovom delu Afrike.
„Dakle, naša poseta sigurno će obuhvatiti i razgovore u domenu odbrane koji mogu da rezultiraju novim poslovima za našu namensku industriju. Naši razgovori u sferi poljoprivrede rezultirali su već dogovorima koji će rezultirati novim prilikama za naše institute, za naše ustanove u oblasti poljoprivrede, ali i za naše proizvođače poljoprivredne mehanizacije”, istakao je Đurić.
Dodao je da je način na koji je srpska delegacija primljena takođe nešto što želi da podeli sa javnosti u Srbiji.
„Zaista, tretman i uvažavanje koje srpska delegacija uživa ovde je bez presedana. Kažu mi da su ovde nedavno bili zajedno svi nordijski ministri spojnih poslova i da su imali manji broj sastanaka nego mi ovde za ova tri i po dana”, kazao je.
Đurića očekuju razgovori i sa predsednikom Gane, a jedna od tema biće Kosovo i Metohija.
„Ono što takođe želim da kažem je da me očekuju razgovori sa predsednikom Republike Gane, gospodinom Mahamom, koji je nedavno stupio na dužnost i koji je izabran većinskom voljom građana Gane. Za nas je izuzetno značajno što Gana poštuju i uvažava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i naravno da smo razgovarali i o Kosovu i Metohiji i o svim drugim regionalnim pitanjima i veoma smo zahvalni Gani što podržava teritorijalni integritet Srbije”, kazao je on.
Dodao je da je razgovarano i o drugim temama.
„Rekao bih da u godini u kojoj obeležavamo 80 godina od osnivanja Ujedinjenih nacija, ovde u Gani imamo jednog glasnog advokata za principe poštovanja povelje Ujedinjenih nacija, principe poštovanja međunarodnog prava što je za zemlje poput naše važno. Gana je važna zemlja. Gana ima danas preko 30 miliona stanovnika i u ovom delu Afrike je definitivno jedan od ključnih aktera, a naša pozicija ovde koju osnažujemo ovom posetom otvara nam vrata i garantuje da u budućnosti možemo da imamo konkretnu i ekonomsku i političku i na mnogim drugim poljima opipljivu korist od ove saradnje”, rekao je ministar.
Kazao je da je slušajući danas o viziji predsednika Mahame za transformaciju ekonomske situacije u Gani i ovom delu Afrike, imao utisak da je slušao o Srbiji pre 10 i 12 godina.
„Dakle, zemlja koja se suočavala sa bankrotom, teškom situacijom, koja je počela da preokreće svoju situaciju time što je uvela mere fiskalne konsolidacije i štednje i odgovaran odnos prema javnim financijama i koja se istovremeno snažno okreće radu. I ta 24-očasovana ekonomija koju zagovara predsednik Mahama znači da će njihova nadleštva, ona koja pružaju usluge građanima, raditi 24-7, ali znači i da će njihova privreda, njihove fabrike nastojati da povećaju produktivnost, zato što je njihova prosečna starost ovde oko 20 godina i njima je potrebno da uposle te armije mladih ljudi koji su nadprosečno obrazovani za ovaj deo sveta zbog toga što Gana ima razvijen obrazovni sistem”, naveo je.
Đurić je dodao da verujem u to da je Afrika kontinent budućnosti, ne samo zbog mlade populacije, nego i zbog želje, ambicije da izgrade bolju budućnost za sebe.
„A nama, Srbiji, kao zemlji koja je takođe veoma ambiciozna i ne gleda usko, ne gleda samo u svoj komšiluk i svoj sokak, što bi se reklo, predstavlja veliku razvojnu šansu da sa ovim zemljama u kojima će bogatstvo da se tek razvija, nastaje, radom i akumulira, hvatamo priključak. I to je naša komparativna prednost i na evropskom putu i to je nešto zbog čega možemo da garantujemo da ćemo i oko Kosova i Metohije uvek imati većinu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija zbog ovakvih poseta”, poručio je ministar.
Istakao je da zbog toga posebno pozdravlja odluku vlade Republike Srbije, u čijem donošenju je učestvovao, da prvi september proglasimo Danom nesvrstanih u Republici Srbije.
„I to je poseban izraz našeg poštovanja prema ovim narodima koji su grcali u kolonijalnim okovima, nekada i vekovima, ali koji se danas uzdižu i koji će već u našem vremenu postati ekonomski lider, a verujem i lideru u mnogim oblastima u budućnosti. Tako da, verujem u potencijal Afrike i posebno verujem u korist za Srbiju od toga da bude jedna od ulaznih tačaka ekonomskih, političkih i svakih drugih između Afrike i Evrope”, rekao je on.
Saradnje u oblasti odbrane je nešto što, prema Đuriću, svakako treba Srbija da ima u vidu.
„Afričke države, posebno one koje, poput Gane, su ključne za očuvanje stabilnosti u jednom osetljivom regionu, izbegavaju da budu uvučene u odmeravanje snaga između velikih sila. Kada nabavljate naoružanje za potrebe odbrane vaše zemlje od velikih sila, to dolazi sa određenom cenom. A kada svoje arsenale popunjavate sarađujući sa ravnopravnim prijateljskim zemljama, kakva je Srbija, to vam onda pruža šansu da i vi vodite samostalnu i nezavisnu politikui tu postoji visok stepen poverenja i međusobnog razumevanja, zato što mi želimo isto, želimo poštovanje međunarodnog prava, želimo suverenu jednakost među državama i to je šansa za našu vojnu i odbranbenu industriju da svoje proizvode plasira onim državama koje poput Gane stoje protiv terorizma, protiv ekstremizma, protiv radikalnih verskih ideologija i koje zapravo predstavljaju neke od najstabilnijih zemalja na ovom kontinentu”, zaključio je on.
Izvor i foto: Kosovo Online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.