Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

ĐURIĆ RAZGOVARAO SA FAJON O BROJNIM TEMAMA, POSEBNO O TEŠKOM POLOŽAJU SRBA NA KIM

10/15/2024 18:20 Redakcija RTV Puls

LJUBLJANA, 15.oktobar – Srpska zajednica na KiM nalazi se u najtežem položaju od 1999. godine, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić na konferenciji za novinare sa ministarkom spoljnih i evropskih poslova Slovenije Tanjom Fajon i pozvao na punu primenu Briselskog sporazuma.


Đurić, koji boravi u dvonevnoj radnoj poseti Sloveniji, istakao je da je današnji dan važan i jako dobar za srpsko-slovenačke i slovenačko-srpske odnose.

“Mi smo ovde danas razgovarali o ukupnom unapređenju naših diplomatskih, političkih, ekonomskih odnosa u svim sferama, rešavanju otvorenih pitanja nasleđenih iz devedesetih, sa jasnim razumevanjem da želimo i da teme koje se odnose na današnje i na buduće vreme unapredimo, da naše ekonomije koje su u zamahu saradnje dodatno podstaknemo na saradnju”, naveo je Đurić.

On je istakao da su tema razovora sa Fajon bile i evropske integracije, te da je Srbija veoma zahvalna Sloveniji za kontinuiranu podršku procesu proširenja zemalja Zapadnog Balkana.

“U tom smislu upoznao sam moju koleginicu Tanju Fajon sa namerom i ambicijom Srbije da do 2027. godine potpuno implementiramo reformsku agendu koju je vlada Srbije usvojila, dakle, prijateljska i bliska zemlja Sloveniji, Srbija će do 2027. godine biti institucionalno spremna za ulazak u Evropsku uniju. Vlada Srbije je ovaj zadatak veoma ozbiljno shvatila i zbog toga smo zahvalni na tome što podrškom za otvaranje klastera 3 zapravo ohrabrujemo proces integracije našeg dela regiona u Evropsku uniju”, naveo je Đurić.

Takođe, šef srpske diplomatije istakao je da je bilo reči i o nasleđenim pitanjima iz 90. godina, kao i o odnosu Beograda i Prištine.

“Upoznao sam naše slovenačke kolege sa teškim položajem u kome se srpski narod na Kosovu i Metohiji nalazi. Srpska zajednica na Kosovu i Metohiji nalazi se u najtežem položaju od 1999. godine i Srbija poziva na punu primenu Briselskog sporazuma, na puno poštovanja kolektivnih, ljudskih, političkih i ekonomskih prava Srba na Kosovu i Metohiji, na proces normalizacije odnosa pod pokroviteljstvom Evropske unije koji će biti zasnovan na uvažavanju onoga što je do sada dogovoreno”, naveo je Đurić.

On je zahvalio slovenačkim domaćinima na doprinosu koji njihov kontingent u okviru Kfora i međunarodnih misija daje očuvanju mira i stabilnosti na području Kosova i dodao da je Srbija čvrsto opredeljena za očuvanje stabilnosti, mira, iznalaženje evropskih rešenja za sva otvorena pitanja u dijalogu sa Prištinom, ali da, kako je rekao, isto tako zahteva poštovanje standarda koji važe svude u Evropi i poštovanje onoga što je dogovoreno.

Đurić je istakao da je ekonomska saradnja između Srbije i Slovenije jedan od najpozitivnijih aspekata odnosa dve zemlje već decenijama.

“Mi želimo da u narednom periodu damo dodatni impuls međusobnim investicijama. Prethodne godine bile su rekordne kada je reč o i otvaranju novih radnih mesta i međusobnim ulaganjima. Međutim, i Srbija i Slovenija kao pioniri u inovacijama verujem da mogu mnogo toga da postignu zajedno kroz saradnju. Mi smatramo da u narednom periodu i ova akademska saradnja, koja podrazumeva veliki broj studenta naših, preko hiljadu koji studiraju ovde u Sloveniji, da može dodatno da se unapredi i radićemo na tome da i sa naše strane damo impuls tome”, rekao je on.

On je istakao da će tokom dana biti reči o drugim međunarodnim pitanjima – o problemima na Bliskom istoku, situaciji u Evropi, ratu u Ukrajini…

“Uveren sam u to da ove političke konsultacije koje na ministarskom nivou imamo, koje će biti nastavljene i na drugim nivoima, da će doprineti dubljem razumevanju između naših dveju politika i doprineti stvaranju još povoljnije klime za našu buduću saradnju”, rekao je Đurić.

Ministarka spoljnih poslova Slovenije Tanja Fajon kazala je da je sa šefom srpske diplomatije Markom Đurićem razgovarala danas i o pitanju Kosova.

“Razgovarali smo o pitanju Kosova, odnosa između Kosova i Srbije. Nužno je da se nastoji održati dijalog, pogotovu na severu Kosova i da dođe do deeskalacije situacije”, kazala je Fajon na zajedničkoj konferenciji za štampu sa Đurićem.

Fajon ističe da Slovenija iskreno i čvrsto zagorava proširenje EU na Zapadni Balkan te da smatra da je konačno došao taj trenutak da se geostrateški razmisli o tom pitanju i da se izvede to proširenje.

Smatra da je vreme da Srbija, za vreme mađarskog presedavanja, otvori novo poglavlje.

Fajon je kazala je da Slovenci i Srbi imaju mnogo toga zajedničkog naglasivši da su pojedini izuzetni Slovenci učestvovali u oblikovaju života u srpskom društvu.

“Istorija je pokazala da smo uvek znali prevazići eventualne nesporazume i da naši prijateljski odnosi počivaju na čvrstim temeljima i složili smo se da iako postoje razlike, uz dobru volju ćemo ih zajedno prevazići”, kazala je Fajon.

Kako je navela, saradnja između dve države je vrlo raznolika, dinamična.

“Srbija je važan privredni partner Slovenije i regionalni akter u našem susedstvu i zato imamo redovne kontakte. Dogovorili smo se da ćemo intenzivirati političke konsultacije i organizovati zajedničku sednicu naših vlada. Dobri odnosi odražavaju se i u oblasti kulture, nauke, obrazovanja”, kazala je Fajon i navela da je posebno raduje što je u ovoj školskoj godini u Sloveniji oko 1.500 studenata iz Srbije.

Navela je da dve zemlje sarađuju i u drugim oblastima, poput prirodnih katastrofa i u tom smislu zahvalila za pomoć Srbiji prošle godine tokom velikih poplava u Sloveniji.

“Srbija je za Sloveniju druga najznačajnija destinacija za investicije, robna razmena je prešla dve milijarde evra, želeli bismo više investicija iz Srbije u Sloveniju”, kazala je.

Dodaje da su razgovarali o nasledstvu bivše SFRJ i kazala da Slovenija smatra da je vreme da se privede kraju taj proces te da bi radne grupe trebalo da imaju redovne sastanke o svakom prilogu tog sporazuma o nasleđu.


Izvor: Tanjug
Foto: Kosovo online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.