BEOGRAD, 16. april – Kosovo je ušlo u institucionalnu krizu i našlo se u situaciji koju niko nije očekivao. Kratkoročno, benefit iz jučerašnjeg prekida konstitutivne sednice parlamenta ima opozicija zato što je pokazala da lider Pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti i pored najviše osvojenih mandata – nema većinu, izjavio je za Kosovo onlajn politikolog Ognjen Gogić.
„Pred početak sednice očekivalo se da se vidi da li će Kurti imati većinu za izbor predsednika parlamenta što bi onda sugerisalo da postoji većina za izbor vlade. I tu su bile uprte sve oči. Niko nije očekivao ovaj obrt koji je nastupio – da skupština nije konstituisala samu sebe“, ističe Gogić.
Objašnjava da situacija u kojoj poslanici nisu želeli da verifikuju sopstvene mandate potpuno nova situacija koja je došla „kao grom iz vedrog neba“ i na koju niko nije bio pripremljen.
„Tu se pokazalo da Kurti nema većinu za izbor predsednika parlamenta, jer da je imao, ta većina bi se pokazala već prilikom glasanja o verifikaciji mandata. Međutim, iznenađuje i odluka opozicije da ne glasa za sopstvene mandata obrazlažući to da vlada nije na propisan način podnela ostavke što bi moglo da proizvede buduću krizu jer bi Ustavni sud mogao da ustanovi da je glasanje za tu novu vladu neustavno“, kazao je Gogić.
Precizira da se ušlo u situaciju za koju ne postoji gotovo rešenje.
„Ovo je pravna praznina šta se radi u situaciji kada poslanici sami sebi ne potvrde mandate zato što to uopšte nije predviđeno kao mogućnost. Predviđeno je da se glasa, ali to je više tehnička stvar, a ne suština politička ili pravna dilema“, precizirao je on.
U novonastaloj situaciji pauza u konstituisanju kosovskog parlamenta može da traje najduže 48 sati.
„U tom roku treba da se definiše rešenje, kako da se nastavi. Da li je uopšte moguće vratiti ovu temu na glasanje ili smo ušli u ustavno-pravnu krizu gde je prethodnom sazivu skupštine istekao mandat, a drugi se nije konstituisao“, ističe Gogić.
Smatra da će se zbog toga, pre ili kasnije, morati da se oglasi Ustavni sud.
Gogić ističe da novonastala situacija ne odgovara nikome, a da je u kratkoročnom smislu opozicija ostvarila dobitak.
„Ovo je derogiranje institucija i to potencijalno može da se vrati kao bumerang bilo kojoj političkoj strani koja izađe kao pobednik iz procesa formiranja vlade jer Ustavni sud kasnije može da ustanovi da su ustanovljene neke greške koje se pravno ne mogu prihvatiti. Politički gledano ovo ide u korist opoziciji zato što je ogolila da Kurti nema većinu. Svega 52 poslanika je glasalo za potvrđivanje mandata i to je daleko od 61 poslanika potrebnog za izbor predsednika skupštine i vlade“, naveo je ovaj analitičar.
S druge strane, za opoziciju bi moglo da se kaže da je pokazala nepoštovanje prema skupštini time što nije glasala za sopstvene manate.
„Dakle, ona ima suodgovornost za krizu koja je nastala. Potencijalno, u kratkom roku, ovo može biti pobeda opozicije, ali s druge strane su svi izgubili i Kosovo je ušlo u jednu novu krizu“.
Izvor i foto: Kosovo Online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.