KOSOVSKA MITROVICA, 13.januar – Nekadašnji sudija Višeg suda u Kosovskoj Mitrovici Nikola Kabašić ne veruje da će se premijer Kosova Aljbin Kurti ni po treći put odazvati pozivu da svedoči pred Specijalnim tužilaštvom, čime pokazuje da zakon ne važi jednako za sve na Kosovu.
„Ne verujem da će se ni treći put Kurti odazvati na poziv tužilaštva. Znajući njegov istorijat, politički i lični. Ne samo Kurtija nego čitave grupacije oko Samoopredeljenja. Sigurno neće doći. Izborni je trenutak, izbori su na Kosovu. Svako odmeravanje snage između pravosuđa i Vlade ima neke posledice. I da nisu trenutno u toku izbori, on se sigurno ne bi pojavio, jer na taj način demonstrira svoju moć i odnos prema pravosuđu koji je od početka bio veoma loš”, rekao je Kabašić za Kosovo onlajn.
Na pitanje hoće li u tom slučaju sud tražiti da Kurti bude priveden i da li će organi raditi svoj posao, Kabašić naglašava da je zakon jasan.
„Svaka osoba koja ima neka saznanja ili informacije o nekom krivičnom delu dužna je da se odazove na poziv suda, a u ovom slučaju to važi i za Kurtija. On se poziva kao građanin odnosno kao predsednik Vlade koji ima određena saznanja kada su u pitanju krivična koruptivna dela za koja se tereti njegov blizak saradnik iz Vlade. Njegova obaveza je da se odazove na poziv“, objasnio je sudija.
Istakao je da je s obzirom da Kurti obavlja i funkciju predsednika Vlade Kosova, tužilaštvo će zbog njegovih obaveza uskladiti termine.
„Međutim, iz prethodnih slučajeva, vidi se da se on nije odazivao na poziv tužilaštva, već su njegovi saradnici i šefovi kabineta pregovarali sa tužilaštvom kako da tužilaštvo dođe u vladu ili na neko drugo mesto koje odgovara Kurtiju pa da on tamo da izjavu. To je nedopustivo jer se zakon odnosi na sve građane, pa tako i na Kurtija. On je dužan da se odazove na poziv i dužan je da da izjavu i podeli sve informacije koje poseduje po pitanju određenog krivičnog dela. On ne spada u vrstu privilegovanog svedoka niti svedoka koji su oslobođeni dužnosti, niti spada u red svedoka koji su bolesni ili stari pa ne mogu da dođu u tužilaštvo. Onda bi se njima uzela izjava na nekog drugom mestu. Sada sud ili tužilaštvo, ukoliko žele da pokažu da je zakon jednak za sve i da nema diskriminacije po pitanju sprovođenja zakona, imaju nekoliko mogućnosti. Jedna od njih je da mogu da narede da on bude priveden, ili ako odbije da da izjavu, može biti novčano kažnjen. Ukoliko on dođe, ali ne da izjavu, mogu da ga pritvore do 30 dana sve dok ne prihvati saradnju sa tužilaštvom“, naglašava Kabašić.
Upitan šta može da očekuje kao završni epilog ovog slučaja, budući da se Srbi privode ili kažnjavaju za najmanji mogući prekršaj, Kabašić kaže da se dobro vidi diskriminacija koja postoji u pravosuđu prema Srbima.
„U ovom slučaju, vidi se VIP status koji ima Samoopredeljenje pred kosovskim pravosuđem. Govorio sam o toj istoriji. Poslednjih desetak godina, bilo je više različitih krivičnih postupaka koji se vode protiv funkcionera Samoopredeljenja. To je sadašnji minister Svečlja, ministarka pravde Aljbuljena Hadžiju, predsednik Skupštine Gljauk Konjufca… U odnosu na njih pokrenuto je više različitih krivičnih postupaka, čak su i optužnice podizane, ali je epilog da su oni sve vreme opstruirali krivične postupke. Sudovi su se takođe ponašali u skladu sa stavom da se oni ne izvedu pred sud i ne odgovaraju, tako da je dolazilo do zastarevanja. Sada imamo situaciju sa Svečljom da se on tereti za dva krivična dela“, kaže Kabašić.
On je uporedio tu situaciju sa odnosom prema Srbima.
„Poređenja radi, zamislite da je neki Srbin ili srpski poslanik u Skupštini Kosova bacio dimne bombe ili petarde. Oni bi do sada bili u višegodišnjem pritvoru i na teret bi im se stavljala ne samo dva krivična dela kao što su Svečlji – izazivanje opšte opasnosti ili sprečavanje službenog lica u obavljanju službene dužnosti, već i protivustavno delovanje, udruživanje radi terorizma ili nešto slično. Taj status koji ima Samoopredeljenje ili Albanci pred sudovima polazi od inicijalnog akta, odnosno krivične prijave, gde se uzima uglavnom lakša kvalifikacija, a ne teža, dok je za Srbe rezervisana teža kvalifikacija. Nakon toga, za Srbe se ide sa pritvorom koji je obavezan i traje više meseci. Ako čak i dođe do ukidanja pritvora, biće tu enormno visoka jemstva kako bi izašli da se brane na slobodu“, zaključuje naš sagovornik.
Izvor i foto: Kosovo Online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.