Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

KURTI: DIJALOG SA BG I ČLANSTVO U SAVETU EVROPE SU ODVOJENI PROCESI

05/06/2024 17:25 superadminpuls

PRIŠTINA, 6.maj – Premijer Kosova Aljbin Kurti, njegov zamenik Besnik Bisljimi i zamenik ministra spoljnih poslova i dijaspore Krešnik Ahmeti razgovarali su danas sa ambasadorima i diplomatskim predstavnicima zemalja Kvinte i šefom Kancelarija Evropske unije na Kosovu Tomašom Suniogom. Kurti je tom prilikom naglasio da ne treba mešati proces dijaloga između Beograda i Prištine i članstvo Kosova u Savetu Evrope, jer su to, kako kaže, dva odvojena i nezavisna procesa.

Na sastanku je, kako su saopštili iz Kabineta premijera Kosova, bilo reči o aktuelnim dešavanjima i procesu članstva Kosova u Savetu Evrope.

Kurti je naglasio da su do sada tri važne instance Saveta Evrope (eminentni pravnici, izvestilac Dora Bakojani i Parlamentarna skupština Saveta Evrope) potvrdile da Kosovo ispunjava standarde i kriterijume da bude punopravna članica u toj organizaciji.

“Uslovi i preduslovi za članstvo predstavljeni su u izveštaju Dore Bakoiani. Kosovo ih sve ispunjava, uključujući i odluku koja se godinama čekala u vezi sa imovinom manastira Dečani. Štaviše, u znak spremnosti i iskoraka, tri šefa država su poslala garantno pismo izvestiocu Dori Bakojani za rešavanje postpristupnih pitanja koje je identifikovao Savet Evrope”, naveo je Kurti.

Istakao je da je Kosovo najdemokratskija zemlja na Zapadnom Balkanu, sa naprednim Ustavom koji nudi zagarantovana i proširena prava za nevećinske zajednice, a premašuje međunarodne standarde, što su, kako dodaje, ocenili eminentni pravnici Saveta Evrope.

“Sa garantnim pismom, Kosovo je ispunilo sve kriterijume za članstvo, pa je svaki drugi zahtev u suprotnosti sa glasanjem Parlamentarne skupštine Saveta Evrope 16. aprila, podržanom sa 82 odsto glasova”, zaključio je Kurti.

Podsetio je da se normalizacija odnosa Kosova i Srbije odvija u Briselu, a ne u Strazburu, da je proces članstva u Savetu Evrope pitanje poštovanja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava – vrednosti koje, kako kaže, Kosovo prihvata.

Prema njegovim rečima ta dva procesa ne treba mešati.

“Ako se ovo pomeša, to bi nanelo nepopravljivu štetu dijalogu u Briselu s jedne strane i Savetu Evrope s druge strane kao instituciji za očuvanje i unapređenje demokratije i ljudskih prava”, ocenio je on.

Kurti je naveo da se član 7. sporatuma iz februara prošle godine ne može izvlačiti iz paketa briselskog sporazuma i Aneksa u Ohridu te ga, kako tvrdi, ne treba stavljati kao prioritet i u centar.

On je podsetio da je 26. oktobra odbijena ponuda za potpisivanje paketa sporazuma koji bi otvorio put za punu primenu sporazuma.

“Dokument koji je Lajčak ponudio kao nacrt statuta za primenu člana 7 u vezi sa članom 10, nije prihvaćen 26. oktobra prošle godine u Briselu”, kazao je Kurti.

On je pozvao države Kvinte da podrže članstvo Kosova 17. maja u skladu sa ocenama “samih institucija Saveta Evrope, a na osnovu zaslužnih dostignuća u razvoju demokratije, ljudskih prava, vladavina prava”.

“U vreme kada su autokratije u Evropi u porastu i sve više zadiru u demokratiju, bezbednost i mir, demokratska dostignuća Kosova treba da slave zapadne demokratije”, zaključio je kosovski premijer.

Izvor: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.