Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

MANČ O REAKCIJI NATOA U SLUČAJU NOVIH JEDNOSTRANIH POTEZA PRIŠTINE: MNOGO DIPLOMATSKIH AKTIVNOSTI DA BI SE TA PITANJA REŠILA

10/12/2024 14:53 Redakcija RTV Puls

PRIŠTINA, 12. oktobar – Mnogo je diplomatskih aktivnosti koje se odvijaju kako bi se ta pitanja rešila, i to su politička pitanja. Ukoliko bi došlo do nasilja, tu su kosovska policija, zatim Euleks, a potom Kfor kako bi održali bezbedno i sigurno okruženje, naveo je admiral Manč na pitanje Kosovo onlajna kako bi Nato reagovao ukoliko bi došlo do novih jednostranih poteza, odnosno ukoliko bi Vlada Kosova odlučila da zatvori Univerzitet i bolnice u okviru srpskog sistema na severu Kosova.

Za pitanje glavnog mosta na Ibru, Manč je rekao da Nato održava stalno prisustvo tamo kako bi ga osigurao.

“Otvoren je za pešake, ali ne za vozila. Dijalog je uvek dobrodošao, misli o otvaranju su prisutne, ali to bi trebalo da se dogodi u okviru dijaloga pod okriljem EU, koji je mesto gde bi politički dijalog trebalo da se vodi. Most je zaista političko pitanje, više nego vojno. Mi ga obezbeđujemo kako bi celokupna situacija na Kosovu bila bezbedna i sigurna”.

Admiral Manč poručuje i da je zadovoljan saradnjom sa srpskim oružanim snagama.

“Da, imamo dobru saradnju tamo i redovan dijalog kako bismo razumeli njihove operacije i njihove namere, a oni su transparentni i otvoreni u vezi s tim. Imamo poverenje u te komunikacije”, rekao je Manč.

Na pitanje da li bi Kosovo moglo i kada da pristupi Natou, admiral je ponovio da je proces pristupanja Natou takav da svaka postojeća država članica Natoa mora pristati na novog člana, tako da je na tim državama da odluče o vremenskom okviru.

“Nekoliko država ne priznaje Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu, pa bi to pitanje moralo biti rešeno pre nego što bi moglo doći do glasanja o prijemu Kosova”, rekao je Manč, a isto je ponovio i na pitanje da li bi Kosovo moglo da pristupi Partnerstvu za mir.

“To bi opet zavisilo od članica u Briselu, kako bi želele da pristupe tom pitanju”.

Admiral Manč je govorio i o operativnim rezervnim snagama koje bi mogle da se rasporede na Kosovu ukoliko bi kako kaže za tim bilo potrebe.

“Te snage su pod mojom nadležnošću. Te snage su već bile raspoređene zbog nasilja koje se dogodilo prošle godine u maju i septembru. Nivo iznad toga je strateška rezervna snaga, koja je pod nadležnošću vrhovnog komandanta savezničkih snaga u Evropi, vojnog komandanta Natoa, i ona se može rasporediti bilo gde na teritoriji Nato. Moja operativna rezervna snaga je samo za ovde, na Kosovu. Najnovija među ovim rezervnim snagama je saveznička rezervna snaga, koja je kreirana u julu, i ovo je njeno prvo raspoređivanje. Ova snaga radi direktno za vrhovnog komandanta savezničkih snaga u Evropi i može biti raspoređena bilo gde gde je potrebna. Dakle, imamo slojeve rezervnih snaga koje možemo rasporediti u zavisnosti od ozbiljnosti situacije. Strateška rezervna snaga je bila raspoređivana mnogo puta ranije, ali ovo je prvi put za savezničku rezervnu snagu, koja je napravljena u julu”, rekao je Manč i dodao da bi ukoliko bude potrebe strateške rezervne snage i saveznička rezervna snaga mogle biti raspoređene i u BiH, ali operativna rezervna snaga je samo ovde da podrži Kfor.

Admiral je istakao i da je Nato ovde imao direktnu operativnu ulogu, ali i da je u bliskoj i transparentnoj komunikaciji sa svim bezbednosnim snagama vlade u regionu i razume okolnosti.

“Radimo kontinuirano na rešavanju razlika i sprečavanju tenzija. Postoji zabrinutost da bi oštra politička retorika mogla inspirisati neke nevladine snage da izvrše nasilje, poput onoga što se dogodilo prošle godine u maju i septembru”, rekao je Manč a na pitanje da li bi moglo da dođe do sukoba na severu Kosova ističe da postoji stalni rizik zbog nedostatka saradnje u dijalogu Beograda i Prištine pod okriljem EU.

Admiral Natoa je na pitanje da li bi mogli da se ponove slični događaji kao oni u Banjskoj naveo sledeće.

“Za bezbednost ovde na Kosovu, kosovska policija je prvi odgovorni subjekt, zatim Euleks, a potom Kfor kao treći odgovorni. Sve tri organizacije rade vrlo blisko zajedno kako bi razumele okolnosti i bile spremne. Događaji koji su se dogodili u maju i septembru spadaju u kategoriju sprovođenja zakona, tako da je kosovska policija tu primarno odgovorna. Kfor učestvuje u patrolama sa kosovskom policijom, a Kfor samostalno takođe obavlja patrole kako bi bio svestan aktivnosti na severu. Kao što sam ranije pomenuo, postoji bliska i transparentna komunikacija sa oružanim snagama drugih država u regionu kako bismo osigurali da svi razumemo međusobne namere i sposobnosti”, rekao je on i naglasio da kao što smo videli drugde u svetu, mala grupa ljudi može izazvati sukobe, tako da rizik uvek postoji.

I na kraju razgovora sa novinarima, admiral Manč je na pitanje s obzirom da je Kfor na Kosovu prisutan već 25 godina, da li veruje da će Kfor i narednih 25 godina biti ovde, rekao da je to vrlo teško znati.

“Vrlo je teško znati, gledati u budućnost. Ali Nato je posvećen, i Kfor je posvećen održavanju sigurnog i bezbednog okruženja i slobode kretanja za sve zajednice”, završio je admiral Manč.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.