Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

MIJAČIĆ: SORENSEN IMA JASAN MANDAT, FORMIRANJE ZSO POČETAK SVEGA

02/07/2025 13:43 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 7.februar – Koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 Dragiša Mijačić ocenio je da novi specijalni izaslanik EU za dijalog između Beograda i Prištine Peter Sorensen ima jasan mandat, a da će njegovi prvi koraci uslediti odmah nakon formiranja nove kosovske vlade i biće usmereni ka osnivanju Zajednice srpskih opština.


„Sorensen je došao sa jasnim mandatom, a to je da omogući implementaciju Sporazuma o putu ka normalizaciji i njegovom Ohridskom aneksu. U tim osnovama treba tražiti i kratkoročne i dugoročne korake. Njegov zadatak je nakon formiranja kosovske vlade da dve strane dovede za pregovarački sto i da omogući kako bi došlo do implementacije sporazuma, a gde je prvi korak formiranje Zajednice srpskih opština“, izjavio je Mijačić za Kosovo onlajn.

Naglasio je da je osnivanje ZSO osnova za bilo kakvu normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.

„Osnova je takođe i za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama kao što je Savet Evrope. I Sorensen će imati veliki i težak zadatak da otpočne realizaciju tih aktivnosti“, precizirao je on.

Komentarišući tvrdnju kosovskog premijera Aljbina Kurtija da ukoliko dobije novi mandant neće formirati ZSO, Mijačić kaže da će se dijalog u tom slučaju vratiti u „začarani krug“.

„To znači ako Kurti ponovo dođe na čelo vlade mi ćemo ponovo ulaziti u jedan začarani krug aktivnosti koji neće voditi ka normalizaciji, nego će voditi ka nenormalizaciji međuetničkih i odnosa između Kosova i Srbije“, naglasio je Mijačić.

Dijalog Beograda i Prištine pod vođstvom Petera Sorensena umnogome će zavisiti i od „talasnih dužina“ na relaciji Vašington-Brisel.

„Ovde je isto ključno pitanje i kako će se postaviti Vašington prema ovim pregovorima koje vodi Sorensen: da li će mu davati podršku u tom procesu, da li su i dalje Vašington i Brisel na istoj talasnoj dužini ili će svako voditi svoju politiku. To u ovom trenutku zaista niko ne može da tvrdi“, kaže Mijačić.

Dodaje da se Brisel i Vašington ipak slažu u jednom.

„Iskazuju nezadovoljstvo jednostranim akcijama Aljbina Kurtija i negde se očekuje u narednom periodu da neće biti takvih jednostranih akcija. To je nešto što je ključ daljih aktivnosti i ključ uspeha: koordinirane akcije u dogovoru između dve strane, plus Brisel i Vašington ili će se prosto ići u proces sankcija i kažnjavanja koje prosto niko ne želi sa ovih prostora“, naglašava Mijačić.

Kaže da je ukidanja mera EU protiv Kosova kompleksno pitanje zato što ih je „bilo jednostavno uvesti, ali ih je teško ukloniti“ zbog neophodnog koncenzusa svih članica.

Čekaće se, tvrdi, lokalni izbori najavljeni za jesen.

„Te saglasnosti sigurno neće biti do organizovanja novih lokalnih izbora koji se očekuju negde u oktobru ove godine. To znači da tokom cele ove godine najverovatnije će sankcije ostati. Ukoliko Vlada Kosova ne napravi neke odlučne korake ka formiranju ZSO verujem da će te sankcije ostati“, naglašava Mijačić.

U primoravanju Prištine da ispuni svoj deo obaveza, Evropska unija osim kaznenih mera ima i „druge mehanizme“.

„Oni će pre svega marginalizovati Kosovo u odnosu na ostalu zapadnobalkansku šestorku i u odnosu na neke integrativne procese, nego što će direktno targetirati kosovsku vladu“, smatra Mijačić.

Odgovor na većinu nedoumica, uveren je, može se dobiti već 9. februara i rezultatima parlamentarnih izbora na Kosovu.

„Ne kažem da će 9. februar dati sve odgovore, ali daće mnoge. I videćemo kako će se ponašati ukoliko ostane vlada Aljbina Kurtija. Da li će ostati na istom diskursu kao do sada ili će prosto promeniti narativ. Znajući gospodina Kurtija, prosto niko ne očekuje da će on omekšati u tim procesima pregovora što znači da donosi novu nevolju, pre svega albanskom društvu na Kosovu, ali svakako i svim građanima Kosova kroz to svoje jednostrano ponašanje“, uveren je Mijačić.

Naglašava da će dodatni problem za novu vladu ukoliko je bude vodio Kurti biti i odnos sa novom američkom administracijom.

„Videli smo izjavu Grenela koji će svakako imati ulogu u američkoj administraciji kada je u pitanju odnos između Srbije i Kosova. Videli smo njegov izrazito negativan stav po pitanju izjava Kurtija. I to daje jedan ograničujući faktor delovanja Aljbina Kurtija na način da li će ići ka samoizolaciji za koju će isključivo on biti kriv, ili će ići u neke integrativne, regionalne i evropske procese koje očekuju svi, ne samo u Prištini i Beogradu, nego i u Briselu i van Evrope“, zaključuje Mijačić.


Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.