PRIŠTINA, 1.april – Kosovo neće moći da postane član Saveta Evrope ni ove godine, ako ne pošalje nacrt statuta ZSO koji je predložila Evropska unija Ustavnom sudu, navode u Ambasadi Nemačke u Kosovu, piše Kosova pres.
Prema njihovim rečima, lopta je na strani Kosova i ukoliko se preduzmu potrebni koraci pre narednog ministarskog sastanka Saveta Evrope, agendu je moguće promeniti kako bi se uključilo glasanje o članstvu Kosova u organizaciji koja prednjači u zaštiti ljudskih prava.
S druge strane, u Ministarstvu spoljnih poslova očekuju da se prijava Kosova razmotri ove godine, ističući da su ispunjeni svi uslovi za članstvo. Poznavaoci međunarodnih odnosa skeptični su da može doći do napretka u tom pravcu, čak navode da ni slanje nacrta statuta ZSO Ustavnom sudu ne bi garantovalo članstvo u ovom evropskom mehanizmu.
Komitet ministara Saveta Evrope sastaće se 13. maja 2025. godine, dok će prethodno agenda ovog sastanka biti pripremljena tokom aprila od strane sekretarijata ovog odlučujućeg tela Saveta Evrope. Kosovo je 2024. godine dobilo potrebne glasove u Parlamentarnoj skupštini za članstvo u Savetu Evrope, ali nije prošlo poslednju fazu jer nije bilo uključeno u agendu Komiteta ministara, tela koje donosi odluke o članstvu Kosova i koje se sastaje samo jednom godišnje.
Prepreka za uključivanje u agendu prošle godine bio je stav Kosova da ne ispuni zahtev tri ključne države članice Evropske unije, Nemačke, Francuske i Italije, da pošalje nacrt statuta koji je predložila EU za ZSO Ustavnom sudu. U ambasadi Nemačke u Prištini navode da ovaj uslov još uvek važi za Kosovo, naglašavajući da nažalost ovaj korak još nije preduzet od strane kosovskih institucija.
U vezi s tim, prema njihovim rečima, uspešno glasanje za članstvo Kosova je od vitalnog značaja, te bi glasanje, ukoliko se ne obezbedi potrebna većina, ugrozilo ovu ambiciju i moglo dovesti do negativnih rezultata. Ipak, ističu da Kosovo zaslužuje svoje mesto u Savetu Evrope i da Nemačka ostaje čvrsta u svojoj punoj podršci aspiracijama Kosova za članstvo u SE.
„Obezbeđivanje uspešnog glasanja za članstvo Kosova od presudne je važnosti. Glasanje bez obezbeđivanja potrebne većine ugrozilo bi ovu ambiciju i moglo dovesti do negativnih rezultata koji se moraju izbeći po svaku cenu. Bili smo dosledni i transparentni, zajedno sa našim partnerima, u određivanju ključnog koraka potrebnog za obezbeđivanje većine: Slanje nacrta ZSO Ustavnom sudu Kosova. Nažalost, ovaj ključni korak još nije preduzet. Sada je lopta na strani Kosova, kako je naglašeno u pismu iz maja 2024. od predsednika Makrona, kancelara Šolca i premijerke Meloni. Agendu za Komitet ministara priprema njegov sekretarijat. Ako se potrebni koraci završe pre sastanka, uvereni smo da agendu treba – i mora – promeniti kako bi uključila glasanje za članstvo Kosova”, rekao je Kristijan Bočer iz odeljenja za komunikaciju u nemačkoj ambasadi.
Zamenik ministra spoljnih poslova i dijaspore Krešnik Ahmeti, rekao je da je Kosovo ispunilo sve uslove i da očekuju da se prijava razmotri na ministarskoj sednici u maju Saveta Evrope. Na pitanje da li su lobirali kod zemalja članica da obezbede potrebnu većinu, on je izjavio da je Ministarstvo spoljnih poslova nastavilo kampanju za što brže okončanje ovog procesa, ali nije naveo da li će nacrt statuta ZSO biti upućen Ustavnom sudu.
„Na osnovu Statuta i Proceduralnih pravila Saveta Evrope, nakon mišljenja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, prijava Kosova trebalo bi da se razmotri na narednoj ministarskoj sednici Saveta Evrope. Kao što znate, ovo mišljenje je dato u aprilu 2024. i bilo je izuzetno pozitivno. Potvrđeno je da je Kosovo ispunilo sve potrebne uslove za članstvo, da ih ispunjava, a u nekim slučajevima, kao što su prava manjina, premašuje pravne standarde Saveta Evrope i njegovih mehanizama, te da treba da bude primljeno kao punopravna članica, bez dodatnih uslova. Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore nastavilo je kampanju za što brže okončanje ovog procesa u skladu sa mišljenjem Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, kako je predviđeno Statutom i Proceduralnim pravilima Saveta Evrope”, navodi Ahmeti.
Profesor međunarodnih odnosa Dritero Arifi kaže da u trenutnim političkim okolnostima slanje nacrta statuta ZSO Ustavnom sudu nije pravi korak, jer takav potez ne može garantovati članstvo Kosova u Savetu Evrope.
Prema njegovim rečima, biće prekasno za takvu odluku, jer nije poznato ko će formirati narednu vladu nakon izbora 9. februara. Takođe je kritikovao i aktuelnu vladu, koja, prema njegovim rečima, nije imala konkretne diplomatske inicijative o tome kako da se nastavi sa članstvom u Savetu Evrope, nakon trenutnog zastoja, u kojem su ključne zemlje EU postavile uslov za slanje nacrta statuta ZSO na Ustavni sud.
„Mislim da je već veoma kasno i sada nije pravi trenutak, jer su se okolnosti promenile. Bilo ko da formira Vladu Kosova, moraće da vodi računa o tome šta radimo i šta dobijamo. Potrebno je mnogo konkretnih diplomatskih inicijativa o tome kako dalje. Lopta je na našoj strani, ali ne u potpunosti. Zavisi od nekoliko elemenata koji će promeniti globalnu politiku, a gde smo zavisi od naše doslednosti u sadržaju, a ne samo u brojevima”, naglašava Arifi.
Izvor: Kosovo Online/Kosovapress
Foto: Fejsbuk
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.