BEOGRAD, 7. septembar – Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović ocenio je da tokom jučerašnjeg boravka specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka u Prištini kako bi se pripremila sledeća runda dijaloga glavnih pregovarača – nije ni bilo dijaloga, prenosi Telegraf.
“Mislim da je ovo jedna vrlo nediplomatska misija. Ako znamo da u dijalogu treba da učestvuju i Beograd i Priština i evropski posrednik, ovo juče je samo bio razgovor o tome kako da se dalje implementiraju neke stvari koje se vide ili ne vide”, rekao je Odalović za Tanjug.
Prema njegovim rečima, kosovski premijer Aljbin Kurti uzima iz svakog potpisanog dokumenta kao sa “švedskog stola” samo one stvari koje mu odgovaraju, a Lajčak mu “namešta da to nastavi”.
Odalović je kao primer naveo da Kurtiju u Kumanovskom sporazumu odgovara deo koji kaže da je Nato na Kosovu, a ne Kfor, dok ga iz Vašingtonskog sporazuma ne interesuje ni put Priština-Niš, ni pruga, ni aerodrom, kao ni investicioni fond koji bi sve to da prati, a ne interesuje ga ni da razgovara kako da reši pitanje Gazivoda, kako su se obavezali.
Dodao je i da su ljudi sada na Kosovu, posle svega što Kurti radi u kontinuitetu već dve godine, prosto dovedeni u situaciju da razmišljaju šta će on sledeće da uradi.
“Mislim da ova situacija ne sme da izmakne kontroli”, naglasio je on i dodao da su oni koji žive sada na prostoru Kosovske Mitrovice, pogotovo u severnom delu, izloženi neviđenoj torturi, odnosno jednoj totalnoj neizvesnosti.
Odalović je dodao i da Kurti primenjuje sve ono što ide ka konfliktu i da sve te njegove poteze koordinira neko drugi.
Miloš Pavković iz Centra za evropske politike ocenio je u Jutarnjem programu RTS da je ono što trenutno čini evropski predstavnik Miroslav Lajčak, koji je u Prištini najavio novu rundu dijaloga, “gašenje požara” konstantnih kriza i jednostranih poteza Prištine i da je poseta vrlo limitirana u smislu rezultata.
“Samoopredeljenje i Aljbin Kurti su uveliko u kampanji i oni se ovim jednostranim potezima obraćaju svom biračkom telu, koje je populističko i ekstremno desničarsko, i ovakvim potezima koji idu na štetu Srba i srpske zajednice, oni se zapravo dodvoravaju svom biračkom telu”, objašnjava Pavković.
Povodom poruke Lajčaka da most na Ibru treba da bude otvoren, ali da Priština o tome treba da se dogovori sa svojim partnerima, dok je raniji stav EU bio da to treba da bude deo dijaloga, Pavković kaže da je ta promena došla kao iznenađenje za Beograd.
“Čini mi se da je Lajčak tu popustio pod pritiskom Prištine, koja je i pre toga bila nezadovoljna radom Lajčaka. Dosta su kritikovali njegov rad i optuživali ga da je subjektivan prema Srbiji, da nije neutralan akter. Čini mi se da je pod tim pritiskom popustio i da je dao izjavu da zapravo otvaranje mosta treba da bude rezultat dogovora sa međunarodnom zajednicom i time je to de fakto izmestio iz Briselskog dijaloga”, smatra Pavković.
Što se tiče blokade institucija, Pavković ocenjuje da je to jedan eufemizam i da su institucije zapravo zatvorene.
“Policija je ušla, nalepila table novih institucija, oduzeli su im dokumenta, pečate i tako dalje, tako da to nije privremena blokada, to je trajno zatvaranje srpskih institucija na severu Kosova i Metohije, koje se direktno odražava na kvalitet života, ne samo Srba, već svih zajednica koje žive na severu Kosova i Metohije”, ocenjuje Pavković.
Prema njegovoj oceni, Beogradu su vezane ruke, pošto nema konkretno mogućnost reakcije na terenu, a da to ne bude protumačeno kao neka velika eskalacija.
“Samim tim, Beograd jedino može da se obraća međunarodnim misijama koje se nalaze trenutno u Prištini”, ocenjuje Pavković.
Izvor: Telegraf/Tanjug/RTS
Foto: Kosovo online
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.