PASJANE, 19. mart – U obaveštenju opštine Parteš objavljenom na internet stranici, navodi se da je odlukom br.0131/2026 Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova pojednostavljena procedura za dobijanje kosovskih dokumenta. Građanima sa Kosova koji poseduju dokumenta koja izdaje Republika Srbija omogućava se podnošenje zahteva za upis (registraciju) u Centralni registar civilnog stanja Kosova. Ovo je omogućeno za sve građane na teritoriji Kosova kojima su službe Republike Srbije izdale dokumenta na osnovu prebivališta na Kosovu i to u periodu od 10. juna 1999. godine do 15. marta 2026. godine.
Rok za podnošenje zahteva za upis u Centralni registar civilnog stanja Kosova je do 16. juna 2026. godine u prostorijama opštine Parteš.
Građani mogu dobiti – izvode rođenih, venčanih i umrlih.
Građani sa teritorije Kosova, a koji poseduju dokumenta Republike Srbije mogu da podnesu zahteve za prepis tj. za upis u Centralni registar civilnog stanja na Kosovu, odnosno za dobijanje dokumenata – izvoda rođenih, venčanih i umrlih.
Potrebna dokumentacija:
Za izvod (ekstrat) rođenih potrebna su sledeća dokumenta:
- Kopije kosovskih ličnih dokumenata roditelja;
- Original izvod rođenih izdat od strane Republike Srbije ili zamenski dokument iz zdravstvene ustanove.
Za izvod venčanih potrebno je: - Kopije kosovskih ličnih dokumenata jednog od supružnika;
- Original izvod venčanih izdat od strane Republike Srbije.
Napomena: U slučaju da je jedan od supružnika nije građanin sa Kosova, u skladu sa zakonskim odredbama za strance, dokumenta se stiču putem postupka naturalizacije.
Za izvod umrlih neophodno je: - Original izvod umrlih izdat od strane Republike Srbije ili;
- Drugi dokaz o smrti
Izvor: Obaveštenje opštine Parteš
Foto: Opština Parteš
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.