Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

PAŠIĆ: PREMA MEĐUNARODNIM STANDARDIMA PRESUDE U ODSUSTVU NEMAJU PRAVNO DEJSTVO

05/18/2025 13:33 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 18. maj -Nekadašnji vojni tužilac advokat Dragan Pašić ocenio je da ishod suđenja u odsustvu za ratne zločine prema standardima međunarodnog prava ne može da proizvede pravno dejstvo i da na to ukazuje i Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava.
„Ako se posmatraju standardi i postulati međunarodnog prava onda sigurno takva presuda ne može da proizvede pravno dejstvo. Podsećam da kada su u pitanju optuženi za ratne zločine traži se njihovo prisustvo. Primera radi, optuženi treba imaju prava na to da ispituju svedoke. U pitanju je 260 lica koja treba ispitati u svojstvu svedoka i ako im se sudi u odstustvu, a sudi im se, onda takvo njihovo pravo će biti prekršeni“, kazao je Pašić za Kosovo onlajn.

Komentarišući najavu da će u Prištini 16. juna započeti najveće suđenje za ratne zločine u odsustvu, u slučaju ubistva civila u Meji, bivši vojni tužilac kaže da su prava optuženih definisana nizom međunarodnih propisa.

„Njihova prava propisana su i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i to članovima 3, 6 i 8. No, teorijski postoji mogućnost, s obzirom na činjenicu da je optužnica stupila na pravnu snagu da se oni osude u odsustvu, ali se postavlja pitanje da li bi takva eventualna presuda opstala“, kazao je Pašić.

Sudski proces protiv 53. bivših oficira i pripadnika vojske i policije, vidi kao neku vrstu ravnoteže u odnosu na suđenja pred Specijalizovanim većima Kosova, ali i kao posledicu aktuelne političke situacije na Kosovu.

„Istovremeno se vode sudski postupci u Hagu protiv čelnih ljudi tzv. OVK. To je trenutak koji je aktuelan i aktivan. Postoje i pravosnažno osuđena lica pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju u kojoj su osuđeni vojni i policijski generali. Ne treba prenebregnuti činjenicu da politička situacija na Kosovu i Metohiji nije najpovoljnija i da su odnosi sa Srbijom nezadovoljavajući. Tako da ima više razloga“, navodi Pašić.

Tvrdi da se u ovom postupku ne može govoriti o objektivnom suđenju.

„Teško da može da se govori o objektivnom suđenju, posebno ako se ima u vidu činjenica da se 53. optuženih nalaze van teritorije Kosova i Metohije. U pitanju su vojni i policijski generali, ali postoje i policajci i to ne mali broj“, naglašava Pašić.

Podseća da je prvooptuženi vojni general Momir Stojanović koji je u relevatno vreme bio načelnik Odeljenja bezbednosti u Prištinskom korpusu, a da je poslednji na toj listi optuženih policajacaj Predrag Mićunović.

„Njima se stavlja na teret da su u periodu od 27. do 29. aprila 1999. godine u selima opštine Đakovica, a radi se o 33 sela, izvršili ratne zločine protiv civilnog stanovništva. U dispozitivu optužnice postoje dve tačke. U jednoj ubistvo, a u drugoj proterivanje, uništavanje i pljačkanje imovine“, navodi Pašić.

Istraga o zločinu u Meji, u kojem je ubijeno 370 albanskih civila, počela je 2013. godine, u vreme kada je pravosudni sektor vodio Euleks i prekidana je nekoliko puta.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.