Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

SURLIĆ: SRPSKA LISTA MOŽE BITI „TAS NA VAGI“ U FORMIRANJU NOVE VLADE KOSOVA

02/12/2025 12:47 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 12. februar – Docent Fakulteta političkih nauka u Beogradu Stefan Surlić ocenio je da bi Srpska lista mogla da bude „tas na vagi“ u formiranju buduće Vlade Kosova, ali da je takav scenario teško ostvarljiv zato što je ova partija neprihvatljiva za Samoopredeljenje, a istovremeno opozicione stranke bi zbog takve koalicije mogle da budu suočene sa Kurtijevom „igrom kukavice“ i na udaru nacionalističke javnosti.
„Videćemo u narednim danima kako se Demokratski savez Kosova odnosi prema ostalim partijama u okviru opozicionog bloka pošto se jedino oni nisu eksplicitno izrazili i u odnosu na DPK i na Alijansu koju vodi Haradinaj da neće sa Samoopredeljenjem“, izjavio je Surlić za Kosovo onlajn.

U slučaju da njihov stav bude nešto blaži, onda postoji prostor da ili naprave koaliciju sa Samoopredeljenjem ili da ostanu dosledni i kažu – mi ne želimo da formiramo bilo kakvu koaliciju i da su izbori rešenje.

„U tom slučaju, možda zvuči ekstremno, ali Srpska lista je zapravo ’tas na vagi’ koji će odrediti ponašanje svih ostalih političkih aktera na Kosovu. U zavisnosti od toga kako se bude percipirala Srpska lista u parlamentu i eventualno koalicija u budućnosti, imaćemo ili stabilnu vladu na Kosovu ili ’bugarski scenario’“, ističe Surlić.

U ovom trenutku ni Samoopredeljenju ni Srpskoj listi „ne pada na pamet“ da prave koaliciju.

„Ali ono što može biti problem je neka vrsta ’igra kukavice’ gde bi Samoopredeljenje optužilo opozicione stranke da prave koaliciju sa Srpskom listom jer po njima oni su saveznici terorista. U tom konktektu opozicione stranke mogu biti na udaru nacionalističke javnosti i da im se Srpska lista spočita kao zapravo ’Trojanski konj’ kosovskoj državnosti, ’Trojanski konj’stabilnom politikom sistemu i da onda opozicione partije pod tim i takvim nacionalističkim pritiskom odustanu od formiranja neke šire koalicije i opredele se ipak za izbore“, objašnjava Surlić.

U drugim postizbornim računicama Surlić podseća da se i pre izbora „šaputalo“ o razgovorima da buduću vladu formiraju Samoopredeljenje i Demokratska partija Kosova.

„ Ali, to je bilo pod uslovom da DPK bude na trećem mestu. Sada imamo potpuno drugačiji politički ambijent. DPK je na drugom mestu i želela bi da osvoji premijersko mesto“, precizira Surlić.

Smatra da bi za opozicione stranke umesto koalicije sa Samoopredeljenjem mnogo prijemćivije bilo formiranje šire koalicije.

„Znaju da bi ta koalicija sa Samoopredeljenjem značila gubitak identiteta, ali i odsustvo bilo kakvih poluga moći. Jer Samoopredeljenje je pokazalo jednu vrstu i autoritarne i apsolutističke vladavine na čelu sa Aljbinom Kurtijem“, naglašava Surlić.

Dodaje da idealno rešenje jeste široka „antikurti koalicija“, ali da ona podrazumeva u narednom periodu i „vrlo kompleksan politički proces“.

„Idealno rešenje jeste široka ’antikurti koalicija’, s tim što bi u takvom scenariju problem napraviti jedan trajan, stabilan koalicioni sporazum, podeliti resore i isto tako usaglasati sve one negativne poruke koje su slane jedni prema drugima u proteklom periodu.

Ipak, koalicija od tri stranke plus manjinske zajednice, uključujući i Srpsku listu bi zahtevala vrlo kompleksan politički proces u narednim ne samo danima, nego i mesecima“, precizira Surlić.

Istovremeno, ne isključuje mogućnosti i da Aljbin Kurti promeni retoriku u kojoj je odbijao mogućnost za pravljenjem bilo kakve koalicije da bi se formirala buduća vlada.

„Argument Aljbina Kurtija je i bio da on ne želi koaliciju ni sa jednom opozicionom strankom jer bi ona značila pravljenje nekih drugih kompromisa i prema međunarodnim akterima, a to bi podrazumevalo pre svega ustupke prema Beogradu. Zato je on zahtevao tih imaginarnih 500.000 glasova“, podseća Surlić.

Upozorava i da Kurtijeve izjave date odmah nakon izbora treba posmatrati sa rezervom i da ne treba isključiti mogućnost da formira vladu sa jednom od tri stranke koje su dobile najviše glasova.

„Najverovatnije sa Demokratskim savezom Kosova pošto je to sada treća opcija i budući da imaju iskustvo koalicionog dogovora. Ali, bilo kakva koalicija bi značila omekšavanje do sada vrlo ekstremne i radikalne politike koje je Samoopredeljenje vodilo. Dakle, u slučaju da Samoopredeljenje ostane na vlasti to bi značilo ustupke prema međunarodnoj zajednici, prema koalicionim partnerima i pre svega unapređenje, normalizacija odnosa između Beograda i Prištine što bi naravno značilo i bolji status za srpsku zajednicu na Kosovu“, zaključuje Surlić.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.