Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

SUSRET NA VISOKOM NIVOU U BRISELU REALAN USKORO

02/08/2023 15:21 Redakcija RTV Puls

BRISEL, 8.februar – Realno je očekivati da će doći do sastanka Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija u Briselu, ali i da bi istovremeno trebalo da se krene sa radom na formiranju ZSO, zaključuju sagovornici Kosova onlajn povodom najava skorijeg susreta na visokom nivou u Briselu, nakon intenzivne “šatl” diplomatije evropskih i američkih predstavnika prethodnih dvadesetak dana.


Naši sagovornici navode da ostaje pitanje da li je bilo pametno što je zapad odlučio da se u ovom trenutku spušta na neki međusporazum, odnosno da odloži pregovore o sveobuhvatnom, konačnom sporazumu za kasnije, kao i da nema više opravdanja za neformiranje ZSO, te da je Vučić preuzeo inicijativu i sav teret budućih događanja prebacio na Prištinu.

Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku navodi za Kosovo onlajn da, ukoliko su se i Beograd i Priština u načelu složile sa evropskim planom, realno bi bilo da se očekuje nastavak dijaloga u Briselu.

“Pozadina ovog diplomatskog desanta je upravo da se posle dužeg vremena omogući nastavak dijaloga i da se završi krizna diplomatija koja je bila nužna nakon ozbiljnih incidenata na severu KiM. Paralelno sa nastavkom dijaloga očekujem početak rada na formiranju ZSO jer je to prethodno preuzeta obaveza, a za njeno decenijsko kašnjenje nema više ni izgovora, ni racionalnih objašnjenja”, kaže Grubješić.

Stručnjak za Balkan i viši saradnik Saveta za politiku demokratizacije u Berlinu Bodo Veber za naš portal ističe da su se izgleda pregovori posle Lajčakove posete vratili na normalan pregovarački kolosek – direktne pregovore u Briselu, na osnovu opšteg prihvatanja predloga kao okvir, uz određene rezerve i Vučića i kosovske vlade prema pojedinačnim tačkama nacrta sporazuma, umesto ucena, krivljenja jedne strane kao destruktivne te politike “uzmi ili ostavi”.

“U pravom pregovaračkom okviru sada će se pokazati da li su strane zaista konstruktivne ili samo taktički nastupaju s ciljem da do dogovora ne dođe, kako bi druga strana ispala kriva. Mimo toga, ostaje glavno pitanje – o svrsihodnost predloga, da li je bilo pametno što je zapad odlučio da se u ovom trenutku spušta na neki međusporazum, odnosno da odloži pregovore o sveobuhvatnom, konačnom sporazumu za kasnije”, kaže Veber i dodaje da kada je u pitanju pet država članica EU koji nisu priznale Kosovo, nemačko-francuski predlog u pozadini ima neku vrstu perspektive za priznanja, ali pošto to nije napisano u predlogu, ništa nije određeno.

“Izgleda da bi makar Grčka i Slovačka mogli priznati, a možda i Rumunija”, zaključuje Veber.

Direktor Instituta IFIMES Zijad Bećirović kaže za Kosovo onlajn da je realno da “dođe od sastanka Vučića i Kurtija u Briselu”.

“Zvanična Priština nije najbolje procenila kako će reagovati zvanični Beograd odnosno predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Priština je očekivala da će Vučić odbiti ponuđeni francusko-nemački plan. Vučić ne samo da to nije uradio nego se obratio Skupštini Srbije i čak dva dana učestvovao u raspravi na temu Kosova. Preuzeo je inicijativu i sav teret budućih događanja prebacio na Prištinu. Čak jedan deo javnosti u Srbiji nije razumeo Vučićeve poteze, dok se opozicija pokazala bezličnom i neodgovornom kada se radi o vitalnim nacionalnim i državnim interesima. U fokusu opozicije u raspravi u Skupštini Srbije morala bi biti država Srbija i njena budućnost, a ne „fasciniranost i opsednutost“ opozicije aktuelnim predsednikom Srbije. Potvrdilo se da je Vučić vrhunski poznavalac međunarodnih odnosa i vešt pregovarač, koji strateški razmišlja i čije trenutne poteze ponekad ne možete ni razumeti ako ne uzmete u obzir stratešku dimenziju”, kaže Bećirović

Direktor Instituta IFIMES ističe da je francusko-nemački plan polazište za unapređenje normalizacije odnosa.

“Bez uključivanja pet zemalja EU i NATO (Španija, Slovačka, Rumunija, Grčka i Kipar), koje nisu priznale kosovske nezavisnosti i uloge Rusije i Kine u okviru UN-a ne može se pronaći finalno rešenje koje će osigurati trajan mir i dugoročnu stabilnost”, zaključuje Bećirović.


Izvor: Kosovo Online
Foto: Printscreen

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.