Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

TRIFUNOVIĆ: PROCESOM PROTIV 53 PRIPADNIKA VOJSKE I POLICIJE PRIŠTINA POKUŠAVA DA ODBRANI SVOJ SUVERENITET

05/18/2025 13:28 Redakcija RTV Puls

BEOGRAD, 18. maj – Bivši predsednik Vojnog suda u Beogradu advokat Đorđe Trifunović ocenio je da vlasti u Prištini pokretanjem postupka za ratni zločin u Meji protiv 53 oficira i pripadnika jugoslovenske vojske i policije pokušavaju da odbrane svoj suverenitet i da je na nadležnim institucijama u Srbiji da optuženima pruže svaku vrstu pravne pomoći.
Najmasovnije suđenje u odsustvu za ratne zločine, konkretno za zločin u Meji, trebalo bi da počne 16. juna, a analizirajući optužnicu Trifunović kaže da je paušalna.

„Sama optužnica je prilično paušalno postavljena. Navodi se broj ubistava, navodi se da postoje spiskovi ljudi koji su navodno ubijeni, a da oni potiču iz onih masovnih grobnica u Batajnici. Tu vidim neku vezu između onoga što je tu dovedeno i onoga što se tamo na terenu dešavalo, ali, nema konkretnih opisa dela, nema za svakog pojedinačno optuženog šta je radio, kada, o vremenu i načinu… Tako da je to poprilično paušalno postavljeno“, kaže Trifunović za Kosovo onlajn.

Dodaje da je iz Prištine najavljeno da će se tokom procesa koristiti najbolji međunarodni standardi i sudska praksa, što za ovog stručnjaka znači da će u praćenje postupka biti uključena i međunarodna zajednica.

„To obavezuje naš pravosudni sistem, naše organe vojne bezbednosti, policije, da pomognu tim ljudima i da se braniocima koji će biti određeni po službenoj dužnosti dostave podaci za odbranu. Drugačije ne može“, precizira Trifunović.

Objašnjava da ovako masovno suđenje u odsustvu predstavlja jedan odblik „dokazivanja suvereniteta“ Kosova, ali da će se optuženi susresti sa realnim problemima.

„Oni i dalje nastoje da svoj suverenitet odbrane ozbiljnim optužnicama i to su najavljivali i ranije. Ali, to su naši građani. I oni ne moraju da pristupe tamo na suđenje, niti da se izuzmu dobrovoljno. Međutim, to je svakako problem i za putovanje, mir, spokojstvo tih ljudi. Ali, tako je kako je, mi ne možemo iz toga izaći naprečac, da proglasimo da ne priznajemo te ratne zločine, taj sud, to smo već sve rekli, ali pita se i međunarodna zajednica“, naveo je ovaj advokat.

Dodaje da će u slučaju osuđujućih presuda, svaki od osuđenih imati mogućnost na ponavljanje postupka, ali i da bi Srbija mogla da sudi ukoliko postoji elemenata krivične odgovornosti.

„U suđenju u odsustvu postoji institut ponavljanja postupka u prisustvu. E sada, ako bi došlo do nekog konačnog dogovora, ako bi se utvrdilo da zaista postoje dokazi da je neki od ovih zločina zaista učinjen, postoji mogućnost da sama država sudi svoje građane jer ratni zločin ne zastareva. Ali, za sada tu nema nikakvih objektivnih merila da bismo mogli da znamo kako će to na kraju ispasti“, ističe Trifunović.

Upitan zbog čega je trebalo toliko godina da se formira predmet u kome je ovoliki broj optuženih za ratne zločine, Trifunović kaže da je u ovakvim postupcima potrebno vreme kako bi se prikupili dokazi.

„Ta istraga je počela 2013. ili 2014. godine i pretpostavljam da su morali toliko da rade da bi skupili neke relevatne dokaze, ako su ih uopšte skupili. Ovde nema zastarelosti tako da taj protok vremena nema uticaja na to da li će biti podignuta optužnica ili ne“, naglašava.

Smatra da je upitno na koji način se odlučilo da se tolikom broju bivših pripadnika vojske i policije sudi u odstustvu.

„Suđenje u odsustvu je poznata procesna situacija ako bi to bilo otežano da ne mogu da pristupe. Oni navode u optužnici da su preduzeli sve što su mogli da preduzmu da se obezbedi prisustvo okrivljenih, ali ne znam šta to podrazumeva, jer se navodi da nemaju adrese ili je nepoznato prebivalište“, zaključuje Trifunović.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.