BEOGRAD, 25. april – Vlada Srbije uputila je pismo Kancelariji za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD kojim se traži produženje posebne licence koja bi odložila punu primenu sankcija prema Naftnoj industriji Srbije posle 28. aprila.
Kompanija NIS podnela je 23. aprila novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija.
Resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Vlada Srbije pismom upućenim OFAC-u podržala zahtev NIS-a za izdavanje nove posebne licence Ministarstva finansija SAD, koja bi kompaniji omogućila nesmetani operativni rad nakon isteka roka važeće licence koji teče od 28. marta, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
„Od Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD tražili smo produženje posebne licence za najmanje 90 dana, kako bi se omogućilo NIS-u da nastavi svoje glavne poslovne aktivnosti dok nastavljamo pregovore kako bismo došli do dugoročnog rešenja“, rekla je ona.
Ministarka inače predsedava radnom grupom za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS-u.
U pismu se ističe da bi puna primena sankcija prema NIS-u značajno narušila sposobnost kompanije da posluje i obezbeđuje energente građanima Srbije i ukazuje na njen značaj za energetski sektor, privredu, i funkcionisanje institucija javnog sektora.
„Iskoristili smo i ovo obraćanje da još jednom ukažemo američkoj administraciji na značaj NIS-a za srpsku privredu i da nemogućnost NIS-a da nastavi sa tekućim aktivnostima preti da ozbiljno naškodi ekonomiji, energetskoj bezbednosti i stabilnosti Srbije i regiona“, navela je ona.
Đedović Handanović je naglasila da Vlada Srbije već četiri meseca vodi intenzivnu diplomatsku borbu u vezi sa sankcijama protiv NIS-a.
„Dva prethodna odlaganja stupanja sankcija na snagu pokazuju da postoji razumevanje za našu situaciju. Srbija će nastaviti da vodi snažnu diplomatsku borbu u vezi sa pitanjem NIS-a i sigurno je da će rešenje ovog problema biti tema razgovora predsednika Srbije Vučića i u Moskvi i Vašingtonu, kako bismo došli do trajnog i održivog rešenja za našu naftnu industriju“, kazala je ona.
Dodala je da očekujemo i da će Mađarska, kao strateški partner Srbije u energetskom sektoru, takođe podržati zahtev Naftne industrije Srbije, kao što je to već prethodno uradila.
Izvor: Kosovo Online/RTS
Foto: Printscreen
Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.