Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

ŽENSKI INKLUZIVNI CENTAR POMAŽE ŽRTVAMA PORODIČNOG NASILJA SVIH NACIONALNOSTI

12/04/2023 16:30 superadminpuls

K.POMORAVLJE, 4.decembar – Širom planete u toku je akcija „16 dana aktivizma protiv rodnozasnovanog nasilja“. Na Kosovu je od u prvih 11 meseci zabeleženo više od dve hiljade slučajeva porodičnog nasilja, a u 90 odsto slučajeva žrtve su bile žene i devojke. Spas za žrtve pružaju sigurne ženske kuće, među kojima je i jedna u Kosovskom Pomoravlju.

Prihvatlište za žrtve porodičnog nasilja ili „sigurna ženska kuća“ u Kosovskom Pomoravlju osnovanao je pre tri godine i poseduje licencu za svoj rad. Ženski inkluzivni centar, organizacija koja vodi prihvatilište, pruža žrtvama nasilja specijalizovana usluge. Pored toga što korisnice imaju bezbednost i siguran smeštaj, hranu, higijenu, zdravstenu zaštitu i garderobu, dobijaju i stručne savete od sociološkinje, psihološkinje i pravnice, kaže za Puls savetnica u Ženskom inkluzivnom centru NevenKa Rikalo.

Od osnivanja u 2023.godini do danas kroz ovaj centar je prošlo 140 osoba, među kojima nisu samo žene, nego i deca. Samo za prvih 11 meseci ove godine bilo je 19 žena i 20-oro dece različitih nacionalnosti.

Stepen nasilja u porodici se iz godine u godinu povećava, upozoravaju iz Ženskog inkluzivnog centra. Dok je u 2023.godini na Kosovu do sada registrovano više od dve hiljade slučajeva, u regionu Gnjilana prijavljeno je 653, ali je stvarni broj daleko veći, jer se ne privljuje sve iz različitih objektivnih i subjektivnih razloga.

U TV prilogu opsirnije

Novinar: Jovan Simić
Foto: RTV Puls

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.