Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

ŽUPANJEVAC: MALE ŠANSE DA TURSKI DEO KIPRA UĐE U SE, KOSOVO BI OTVORILO PANDORINU KUTIJU

04/28/2024 14:11 Redakcija RTV Puls

KIPAR, 28. april – Preporuka izvestioca za Kosovo u Savetu Evrope, grčke poslanice Dore Bakojani, da Kosovo bude primljeno u ovu organizaciju naišlo je na kritike u Grčkoj, pa i na opaske da je time stvoren presedan za Kipar, a tim povodom nekadašnji ambasador Srbije u Grčkoj Dragan Županjevac kaže da su male šanse da turski deo Kipra postane deo SE, imajući u vidu da ga niko ne priznaje od članica EU i UN, izuzev Turske, ali napominje i da svaki presedan ima svoje reperkusije.
“Problem je što je neprincipijelnom odlukom Dore Bakojani Grčka napustila stav poštovanja međunarodnog prava, a kada se napusti principijelan stav poštovanja međunarodnog prava onda to može da ima bumerang efekat kako po pitanju grčkih interesa u Egejskom moru, kako po pitanju njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta tako i povodom kiparskog pitanja. To jeste potencijalna Pandorina kutija, ipak moje mišljenje je da su teške šanse da turski deo Kipra postane deo SE, ali nikada ne treba da se kaže ‘nikad'”, kaže Županjevac za Kosovo onlajn.

On dodaje da će Turska sigurno analizirati to što se desilo u SE i da će pokušati da izvuče neke zaključke koji mogu da budu korisni za Ankaru. Navodi i da su u nekom trenutku Pakistan i Bangladeš razmišljali da priznaju turski deo Kipra ali da je to stavljeno pod tepih.

“Tzv. Turska republika Severnog Kipra je posmatrač u Islamskoj konferenciji, čine neke pokušaje… Zato je opasno ovo što se dešava sa našom pokrajinom i njen prijem u Savet Evrope jer je jasno da je protiv osnovnih principa da se u SE prima ‘država’ koja nije članica Ujedinjenih nacija i koja nije priznata od pet članica Evropske unije. Tu se zažmuri, a to je kršenje osnovnih principa. Kada počnu da se krše prinicipi onda se otvaraju Pandorine kutije i onda je sve je moguće i zbog toga pojedini Grci strahuju da to može da bude loše po grčke interese. Kada se krše principi onda je haos moguć i dugoročno može svašta da se desi, u kratkoročnom periodu ne vidim mogućnost da će turski, severni deo Kipra podneti aplikaciju da bude primljen bilo gde”, kaže Županjevac.

Preporuka Bakojani, kako ukazuje, došla je kao iznenađenje jer Grčka ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

“Bakojani je deo stranke koja je na vlasti u Grčkoj, njen brat je predsednik vlade, otac joj je bio čuveni predsednik vlade, njen sin je gradonačelnik Atine i to je jedna porodica koja je deo grčke elite. Sama ta činjenica zaslužuje ozbiljnu pažnju. Dora Bakojani ima određenu težinu i za očekivati je da deo grčke javnosti digne glas i kaže ‘zašto je to Grčka uradila'”, navodi Županjevac.

Kako ističe, Grčka od 2008. godine nije priznavala nezavisnost Kosova iz više razloga, a prvi od njih je jer je smatrala da je prekršeno međunarodno javno pravo koje je za nju veoma važno, koliko zbog situacije na Kipru tako i zbog nezadovoljstva Turske što je Grčka dobila defakto sva ostrva u Egejskom moru.

“Između Grčke i Turske ima napetosti već više od sto godina i Turci imaju određene neprikrivene aspiracije u vezi ostrva, u vezi Trakije, i sve su to razlozi, uključujući i Kipar zašto Grčka ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Još jedan razlog je što Grci većinom, ne svi, doživljavaju Srbe kao braću. Prošli smo kroz slične istorijske okolnosti u vreme borbe za slobodu od Otomanske imperije, u oba svetska rata smo bili na istoj strani i tu postoji bliskost. Kada je Nato bombardovao Srbiju 1999. Grci su kao nacija masovno bili protiv toga. Palili su sveće 78 dana ispred naše ambasade. Grčka nije učestvovala u bombardovanju ali je vlada na čelu sa Kostasom Simitisom odlučila da ne stavi veto i nije ga sprečila. Simitis je rekao čuvenu rečenicu: ‘iznad svega interes Grčke’. Dakle, ‘mi ne volimo što se bombarduju naša braća, ali moramo da vodimo računa o našem interesu, mi smo članica Nato pakta i EU i to je naš prevashodni interes”, navodi Županjevac.

Na pitanje kojim se interesima Atina vodila kada su u PSSE poslanici Nove demokratije, vladajuće stranke u Grčkoj, podržali prijem Kosova u SE, naš sagovornik kaže da je suštinsko pitanje šta je za Grčku veći interes – da bude u Nato paktu i da se ključne članice EU, kao što to često čini Francuska, postavljaju kao zaštitnici grčkih interesa od eventualnih pretnji ili da li postoji opasnost da se presedan sa Kosovom ponovi na kiparskom pitanju i da se u nekom scenariju pojavi inicijativa da tzv.Turska republika Severnog Kipra bude primljena u Savet Evrope.

Izvor i foto: Kosovo Online

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.