Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

STANISAVLJEVIĆ: MARTOVSKI POGROM JEDAN OD NAJTEŽIH PRIMERA STRADANJA SRBA NA KOSOVU

03/17/2026 10:59 superadminpuls

BEOGRAD, 17. mart – Komesarijat za izbeglice i migracije naveo je da je martovski pogrom nad Srbima na Kosovu jedan od najtragičnijih simbola stradanja srpskog naroda i njegove duhovne i kulturne baštine na Kosovu.

Nasilje 17. i 18. marta 2004. godine predstavlja jedan od najtežih talasa nasilja nad srpskim narodom u novijoj istoriji, istaknuto je u saopštenju Komesarijata za izbeglice i migracije.

Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević izjavila je da martovski pogrom nad Srbimja na Kosovu ostaje jedan od najtežih primera stradanja srpskog naroda u pokrajini u novijoj istoriji i trajna opomena da se takvi zločini nikada ne smeju zaboraviti.

„Republika Srbija nikada neće prestati da insistira na pravdi za žrtve i na pravu svakog čoveka na siguran povratak i život na svom ognjištu,“ istakla je Stanisavljević.

U saopštenju se podseća da je tokom dva dana nasilja u organizovanim napadima ekstremističkih grupa ubijeno desetoro naših sunarodnika, povređeno više od 900 osoba, dok je više od 4.000 Srba proterano iz svojih domova.

Spaljeno je i uništeno preko 900 kuća, a nepovratno je oskrnavljeno ili do temelja srušeno 35 pravoslavnih hramova i manastira, uključujući i bisere svetske kulturne baštine pod zaštitom UNESKO-a, naglašava se u saopštenju.

Dodaje se da Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije, sprovodeći politiku Vlade Republike Srbije, ostaje stub podrške svima koji su usled ovog i drugih talasa nasilja bili primorani da napuste svoje domove.

Naša misija nije samo statistika, već svakodnevna borba za dostojanstvo onih koji su izgubili sve, osim svoje nade i ljubavi prema otadžbini, dodaje se u saopštenju.

Kako je navedeno, Komesarijat za izbeglice i migracije do danas je obezbedio različite vidove stambene i ekonomske podrške za 13.307 porodica interno raseljenih lica sa Kosova.

Iako se više od 200.000 ljudi evidentiralo kao interno raseljeno, država Srbija nastavlja intenzivno da radi na trajnim rešenjima, kroz dodelu stambenih rešenja i dodelu ekonomskih paketa za osnaživanje porodica, ističe se u saopštenju.

Naglašava se da sećanje na martovske žrtve i spaljene svetinje predstavlja našu trajnu istorijsku obavezu, ali i podstrek da još snažnije radimo na institucionalnom zbrinjavanju i pružanju podrške svim našim sunarodnicima koji su u potrazi za sigurnošću utočište pronašli u drugim delovima Srbije.

Republika Srbija će, kao i do sada, nastaviti da bude najčvršći oslonac svom narodu, čuvajući istinu o stradanju i gradeći sigurnu budućnost u kojoj se ovakvi zločini nikada više neće ponoviti, uz snažnu podršku predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, sa posebnom posvećenošću zaštiti naroda i očuvanju kulturne, verske i istorijske baštine, navedeno je u saopštenju Komesarijata za izbeglice i migracije.

Izvor: Tanjug
Foto: Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.