Ako želite da čitate svoje članke pre 2022. kliknite na dugme Arhiva Vesti

KANCELARIJA ZA KIM: OTMICA RADNIKA POVRŠINSKOG KOPA BELAĆEVAC UVOD U MASOVNO NASILJE NAD SRPSKIM I DRUGIM NEALBANSKIM CIVILIMA

06/22/2026 10:23 superadminpuls

BEOGRAD, 22. jun – Na današnji dan 1998. godine oteta su devetorica radnika površinskog kopa „Belaćevac“, i do danas nije utvrđeno kakva je bila sudbina otetih, čime se patnja njihovih porodica produžava unedogled, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

“Tragična sudbina ljudi koji su, radeći vredno za čitavu zajednicu, i tog dana pošli na posao ne sluteći razmere ničim izazvane mržnje i zla čije će žrtve postati, bila je uvod u masovno nasilje nad srpskim i drugim nealbanskim civilima, koje je eskaliralo u vreme oružanih sukoba na Kosovu i Metohiji, a nažalost u promenjenom obliku traje do danas”, navodi se u saopštenju.

Ističe se da međunarodni istražni organi nisu svojevremeno uložili dovoljne napore da ovaj i mnogi drugi zločini terorista na Kosovu rasvetljeni, a Priština, ne samo da ne pokušava da se suoči sa ovom mračnom stranicom istorije, već “nastavlja da nadgrađuje ideologiju mržnje i da na njoj konstruiše politički sistem u kojem su Srbi i sve što je srpsko nepoželjni”.

“Danas se na Kosovu i Metohiji pod lažnim optužbama hapse ugledni Srbi, a pravi zločinci iz Prištne ne samo da nisu odgovarali za svoje zločine, već se među separatistima slave kao heroji. Sistem izgrađen na zločinima ne može biti dugog veka, i dok sudbina kidnapovanih i nestalih ne bude rasvetljena neće se steći pretpostavke za istinsko međunacionalno poverenje i stvaranje društva u kojem će ljudska prava biti neprikosnovena vrednost. Za Srbiju ovaj i mnogi drugi zločini na Kosovu i Metohiji nikada neće zastareti, a odgovorne će sustići pravda i zaslužena kazna”, zaključuje se u saopštenju.

Izvor i foto: Kancelarija za KiM

Preuzimanje i objavljivanje vesti, fotografija i audio/video materijala u produkciji RTV Puls nije dozvoljeno bez saglasnosti autora i navođenja izvora.